Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Institutionen för pedagogik, kommunikation och lärande

vid Utbildningsvetenskapliga fakulteten

Institutionen för pedagogik, kommunikation och lärande
Box 300
40530 Göteborg
Leveransadress: Läroverksgatan 15, 411 20 Göteborg
Besöksadress: Läroverksgatan 15, 40530 Göteborg

Fax: 031-786 2391

Prefekt: Cecilia Wallerstedt

Om enheten

Institutionen för pedagogik, kommunikation och lärande (IPKL) bildades 1 juli 2010 då institutionen för pedagogik och didaktik omorganiserades och delades upp i fyra nya institutioner.

I institutionens kunskapsområden ingår frågor om lärande, undervisning, kommunikation och identitet hos barn, unga och vuxna. Detta innefattar ett intresse för människors meningsskapande och kunskapsutveckling i vardagsliv såväl som i institutionella och professionella sammanhang. Vid institutionen ges utbildning bland annat inom lärarprogrammen, förskollärarprogrammet, masterprogram i lärande, kommunikation och IT samt utbildningsvetenskap, och inom fristående kurser. Dessutom bedrivs omfattande forskning inom de olika områdena.

Senaste publikationer

The relationship between teacher qualification and the quality of the early childhood education and care environment
Susanne Garvis
Campbell Collaboration, Forskningsöversiktsartikel 2017
Forskningsöversiktsartikel

Arts-Based Research with Young Children Across Health and Education
Susanne Garvis
The Palgrave Handbook of Global Arts Education, United Kingdom, Palgrave, Kapitel i bok 2017
Kapitel i bok

Young children and early childhood arts education: What can we learn from current research?
Susanne Garvis, Pernilla Lagerlöf
The Palsgrave Handbook of Global Arts Education, United States, Palgrave, Kapitel i bok 2017
Kapitel i bok

Mathematics with infants and toddlers
Susanne Garvis, Eva Nislev
Engaging Families as Children's First Mathematics, Singapore, Springer, Kapitel i bok 2017
Kapitel i bok

The many faces of attentiondeficit hyperactivity disorder: Unruly behavior in secondary school and diagnostic solutions
Ylva Odenbring, Thomas Johansson, Kristina Hunehäll Berndtsson
Power and Education, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Travelling academics: the lived experience of academics moving across countries
Liisa Uusimäki, Susanne Garvis
Higher Education Research and Development, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Using the Theory of Practice Architectures to Explore VET in Schools Teachers’ Pedagogy.
A. Green, R. Brennan Kemmis, S. Choy, Ingrid Henning Loeb
Exploring educational and professional practice: Through the lens of practice architectures, Singapore, Springer, Kapitel i bok 2017
Kapitel i bok

Personer

Visar 1 - 50 av 174

Namn Titel Telefon E-post
Abou-Taouk, Hiba Universitetsadj 031-786 2007 hiba.abou-taouk@ped.gu.se
Adwan, Sami Professor, gäst sami.adwan@gu.se
Alexandersson, Mikael Professor, Forskning och undervisning om lärandets innehåll och lärande i olika lärmiljöer men också... mikael.alexandersson@gu.se
Alfredsson Wessman, Mona Universitetsadj 031-786 2117 mona.alfredsson.wessman@gu.se
Algers, Anne Universitetslektor 031-786 5833 anne.algers@gu.se
Alkhede, Maria Universitetsadj maria.alkhede@gu.se
Alvestad, Torgeir Universitetslektor 031-786 2224 torgeir.alvestad@ped.gu.se
Andersson, Lena Doktorand lena.andersson@ped.gu.se
Andersson, Malin Universitetsadj, adjungerad malin.andersson.3@gu.se
Andersson, Marie Studieadministratör 031-786 4812 marie.andersson.2@gu.se
Andishmand, Catarina Doktorand 031-786 2283 catarina.andishmand@gu.se
Armini, Ivar Universitetsadj 031-786 2006 ivar.armini@gu.se
Asplund Carlsson, Maj Universitetslektor, Utbildningsvetenskap, Litteraturvetenskap 031-786 2007 maj.asplund.carlsson@gu.se
Backman, Anna Universitetsadj, adjungerad 031-786 1141 anna.backman@ped.gu.se
Bank, Lotta Universitetsadj, adjungerad lotta.bank@gu.se
Bayati, Zahra Universitetslektor 031-786 2188 zahra.bayati@gu.se
Behnke, Malin Kommunikatör 031-786 2120 malin.behnke@gu.se
Bengtsson, Jenny Universitetslektor 031-786 2393 jenny.bengtsson@gu.se
Bergnell, Anneli anneli.bergnell@gu.se
Bergström, Eva Studievägledare, Studievägledare inom lärarprogrammet eva.bergstrom@ped.gu.se
Bergström, Eva Studievägledare 031-786 2052 eva.bergstrom@ped.gu.se
Bergviken Rensfeldt, Annika Universitetslektor, Proprefekt 031-786 2823 annika.bergviken-rensfeldt@ped.gu.se
Bigsten, Airi Universitetslektor 031-786 2082 airi.bigsten@ped.gu.se
Bivall, Ann-Charlotte Doktorand ann-charlotte.eklund@ped.gu.se
Bivall, Anne Administratör 031-786 2152 anne.bivall@gu.se
Björck, Cecilia Universitetslektor, Viceprefekt 031-786 2181 cecilia.bjorck@gu.se
Björklund, Camilla Universitetslektor 031-786 2182 camilla.bjorklund@ped.gu.se
Blennerhed, Carin Universitetsadj 031-786 6571 carin.blennerhed@ped.gu.se
Borg, Martina Universitetsadj 031-786 5452 martina.borg@gu.se
Botö, Kerstin Universitetsadj, adjungerad 031-786 2007 kerstin.boto@ped.gu.se
Bradley, Linda Universitetslektor 031-786 4151 linda.bradley@gu.se
Brodin Olsson, Madeleine Universitetsadj 031-786 2441 madeleine.brodin.olsson@gu.se
Brustad, Lina Doktorand lina.brustad@gu.se
Brännberg, Inger Universitetsadj 031-786 2179 inger.brannberg@ped.gu.se
Cagner-Pettersson, Jessica Universitetsadj jessica.cagner-pettersson@gu.se
Cerna, Katerina Doktorand katerina.cerna@gu.se
Chapman, Adam Universitetslektor 031-786 2818 adam.chapman@gu.se
Davet, Natalie Doktorand 031-786 2318 natalie.davet@gu.se
Dudas, Madeleine Universitetsadj, adjungerad madeleine.dudas@gu.se
Edenholm, Annika Universitetsadj 031-786 2441 annika.edenholm@gu.se
Edstrand, Emma Doktorand 031-786 2760 emma.edstrand@gu.se
Eirefelt, Ulrika Universitetsadj ulrika.eirefelt@gu.se
Ekström, Pija Universitetslektor 031-786 2073 pija.ekstrom@ped.gu.se
Eliasson, Agneta Universitetsadj, adjungerad agneta.eliasson@gu.se
Engvall, Desirée Studieadministratör 031-786 2410 desiree.engvall@gu.se
Eriksson, Ann-Marie Universitetslektor 031-786 5710 ann-marie.eriksson@gu.se
Eriksson, Christine Doktorand christine.ericsson@gu.se
Fastén, Olof Universitetsadj 031-786 2142 olof.fasten@gu.se
Fauville, Geraldine Doktorand 031-786 2818 geraldine.fauville@loven.gu.se
Fauville, Geraldine Forskare, biträdande 031-786 2818 geraldine.fauville@loven.gu.se

Visar 1 - 50 av 174

Visar 1 - 10 av 1292

2017

The relationship between teacher qualification and the quality of the early childhood education and care environment
Susanne Garvis
Campbell Collaboration, Forskningsöversiktsartikel 2017
Forskningsöversiktsartikel

Arts-Based Research with Young Children Across Health and Education
Susanne Garvis
The Palgrave Handbook of Global Arts Education, United Kingdom, Palgrave, Kapitel i bok 2017
Kapitel i bok

Young children and early childhood arts education: What can we learn from current research?
Susanne Garvis, Pernilla Lagerlöf
The Palsgrave Handbook of Global Arts Education, United States, Palgrave, Kapitel i bok 2017
Kapitel i bok

Mathematics with infants and toddlers
Susanne Garvis, Eva Nislev
Engaging Families as Children's First Mathematics, Singapore, Springer, Kapitel i bok 2017
Kapitel i bok

The many faces of attentiondeficit hyperactivity disorder: Unruly behavior in secondary school and diagnostic solutions
Ylva Odenbring, Thomas Johansson, Kristina Hunehäll Berndtsson
Power and Education, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Travelling academics: the lived experience of academics moving across countries
Liisa Uusimäki, Susanne Garvis
Higher Education Research and Development, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Using the Theory of Practice Architectures to Explore VET in Schools Teachers’ Pedagogy.
A. Green, R. Brennan Kemmis, S. Choy, Ingrid Henning Loeb
Exploring educational and professional practice: Through the lens of practice architectures, Singapore, Springer, Kapitel i bok 2017
Kapitel i bok

Visar 1 - 10 av 1292

Sidansvarig: Malin Behnke|Sidan uppdaterades: 2012-09-04
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?