Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Institutionen för pedagogik, kommunikation och lärande

vid Utbildningsvetenskapliga fakulteten

Institutionen för pedagogik, kommunikation och lärande
Box 300
405 30 Göteborg
Leveransadress: Läroverksgatan 15, 411 20 Göteborg
Besöksadress: Läroverksgatan 15, 405 30 Göteborg

Fax: 031-786 2391

Prefekt: Cecilia Wallerstedt

Om enheten

Institutionen för pedagogik, kommunikation och lärande (IPKL) bildades 1 juli 2010 då institutionen för pedagogik och didaktik omorganiserades och delades upp i fyra nya institutioner.

I institutionens kunskapsområden ingår frågor om lärande, undervisning, kommunikation och identitet hos barn, unga och vuxna. Detta innefattar ett intresse för människors meningsskapande och kunskapsutveckling i vardagsliv såväl som i institutionella och professionella sammanhang. Vid institutionen ges utbildning bland annat inom lärarprogrammen, förskollärarprogrammet, masterprogram i lärande, kommunikation och IT samt utbildningsvetenskap, och inom fristående kurser. Dessutom bedrivs omfattande forskning inom de olika områdena.

Senaste publikationer

Introduction
Susanne Garvis, Elin Eriksen Ødegaard
Nordic Dialogues on Children and Families, United Kingdom, Routledge, Kapitel i bok 2018
Kapitel i bok

Nordic Dialogues on Children and Families
Susanne Garvis, Elin Eriksen Ødegaard
London, Routledge, Samlingsverk 2018
Samlingsverk

Pedagogical leadership and families in Swedish preschool
Sonja Sheridan, Pia Williams
In S. Garvis & E. Eriksen Ødegaard (Eds.), Nordic Dialogues on Children and Families., New York, Routledge, Kapitel i bok 2018
Kapitel i bok

Compensating for Conflicting Policy Goals: Dilemmas of Teachers’ Work With Asylum-Seeking Pupils in Sweden
Malin Svensson
Scandinavian Journal of Educational Research, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Challenges in making an academic career in education sciences
Petra Angervall, Peter Erlandson, Jan Gustafsson
British Journal of Sociology of Education, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Att identifiera och kommunicera intention - ett vygotskijanst perspektiv på lärande och utveckling
Anne Kultti, Niklas Pramling
Förskolans yngsta barn: perspektiv på omsorg, lärande och lek, Stockholm, Liber, Kapitel i bok 2017
Kapitel i bok

The importance of critical life moments: An explorative study of successful women with autism spectrum disorder.
Susanne Garvis, Amanda Webster
Autism, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Listening to the Voices of Education Professionals Involved in Implementing an Oral Language and Early Literacy Program in the Classroom
Susanne Garvis, Maria Lennox, Marleen Westerveld
Australian Journal of Teacher Education, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Personer

Visar 1 - 50 av 172

Namn Titel Telefon E-post
Abou-Taouk, Hiba Universitetsadj 031-786 2007 hiba.abou-taouk@ped.gu.se
Adwan, Sami Professor, gäst sami.adwan@gu.se
Alexandersson, Mikael Professor, Forskning och undervisning om lärandets innehåll och lärande i olika lärmiljöer men också... mikael.alexandersson@gu.se
Alfredsson Wessman, Mona Universitetsadj 031-786 2117 mona.alfredsson.wessman@gu.se
Algers, Anne Universitetslektor 031-786 5833 anne.algers@gu.se
Alkhede, Maria Universitetsadjunkt 031-786 6340 maria.alkhede@gu.se
Alvestad, Torgeir Universitetslektor 031-786 2224 torgeir.alvestad@ped.gu.se
Andersson, Lena Doktorand 031-786 2318 lena.andersson@ped.gu.se
Andersson, Malin Universitetsadjunkt, adjungerad malin.andersson.3@gu.se
Andersson, Marie Studieadministratör 031-786 4812 marie.andersson.2@gu.se
Andishmand, Catarina Universitetsadjunkt 031-786 2283 catarina.andishmand@gu.se
Armini, Ivar Universitetsadj 031-786 2006 ivar.armini@gu.se
Asplund Carlsson, Maj Universitetslektor, Utbildningsvetenskap, Litteraturvetenskap 031-786 2007 maj.asplund.carlsson@gu.se
Backman, Anna Universitetsadjunkt, adjungerad 031-786 3846 anna.backman@ped.gu.se
Bank, Lotta Universitetsadjunkt, adjungerad lotta.bank@gu.se
Bayati, Zahra Universitetslektor 031-786 2188 zahra.bayati@gu.se
Behnke, Malin Kommunikatör 031-786 2120 malin.behnke@gu.se
Bengtsson, Jenny Universitetslektor 031-786 2393 jenny.bengtsson@gu.se
Bergnell, Anneli anneli.bergnell@gu.se
Bergström, Eva Studievägledare eva.bergstrom@ped.gu.se
Bergström, Eva Studievägledare 031-786 2052 eva.bergstrom@ped.gu.se
Bergviken Rensfeldt, Annika Universitetslektor, Proprefekt 031-786 2823 annika.bergviken-rensfeldt@ped.gu.se
Bigsten, Airi Universitetslektor 031-786 2082 airi.bigsten@ped.gu.se
Bivall, Ann-Charlotte Doktorand ann-charlotte.eklund@ped.gu.se
Bivall, Anne Administratör 031-786 2152 anne.bivall@gu.se
Björck, Cecilia Universitetslektor, Viceprefekt 031-786 2181 cecilia.bjorck@gu.se
Björklund, Camilla Universitetslektor 031-786 2182 camilla.bjorklund@ped.gu.se
Blennerhed, Carin Universitetsadj 031-786 6571 carin.blennerhed@ped.gu.se
Borg, Martina Universitetsadjunkt 031-786 2441 martina.borg@gu.se
Botö, Kerstin Universitetsadjunkt, adjungerad 031-786 3846 kerstin.boto@ped.gu.se
Bradley, Linda Universitetslektor 031-786 4151 linda.bradley@gu.se
Brodin Olsson, Madeleine Universitetsadj madeleine.brodin.olsson@gu.se
Brustad, Lina Doktorand 031-786 2318 lina.brustad@gu.se
Brännberg, Inger Universitetsadj 031-786 2179 inger.brannberg@ped.gu.se
Cagner-Pettersson, Jessica Universitetsadj 031-786 1141 jessica.cagner-pettersson@gu.se
Cerna, Katerina Doktorand 031-786 2484 katerina.cerna@gu.se
Chapman, Adam Universitetslektor 031-786 2818 adam.chapman@gu.se
Davet, Natalie Doktorand 031-786 2318 natalie.davet@gu.se
Dudas, Madeleine Universitetsadjunkt, adjungerad 031-786 1141 madeleine.dudas@gu.se
Edenholm, Annika Universitetsadj annika.edenholm@gu.se
Edstrand, Emma Doktorand emma.edstrand@gu.se
Eirefelt, Ulrika Universitetsadjunkt 031-786 2044 ulrika.eirefelt@gu.se
Ekström, Pija Universitetslektor 031-786 2073 pija.ekstrom@ped.gu.se
Eliasson, Agneta Universitetsadjunkt, adjungerad agneta.eliasson@gu.se
Engvall, Desirée Studieadministratör 031-786 2410 desiree.engvall@gu.se
Eriksson, Ann-Marie Universitetslektor 031-786 5710 ann-marie.eriksson@gu.se
Eriksson, Christine Doktorand christine.ericsson@gu.se
Fastén, Olof Universitetsadj 031-786 2142 olof.fasten@gu.se
Fauville, Geraldine Doktorand 031-786 2760 geraldine.fauville@loven.gu.se
Fauville, Geraldine Forskare bitr geraldine.fauville@loven.gu.se

Visar 1 - 50 av 172

Visar 51 - 60 av 1411

2017

IT-mässan som utökat lärarkollegium eller marknadsplats i nyliberalismens tjänst?
Catarina Player-Koro, Annika Bergviken Rensfeldt
Flip the system - Förändra skolan från grunden, Lund, Studentlitteratur, Kapitel i bok 2017
Kapitel i bok

Critical appraisal, riktlinjer och praktikerns dilemma
Pia Nykänen
National Conference on Social Work Research. June 12-13, 2017. Umeå University, Sweden, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2017
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Qualität. Governance und systematische Qualitätsarbeit im schwedischen Vorschulkontext.
Sonja Sheridan
In: Klinkhammer, N./Schäfer, B./Harring, D./Gwinner, A. (Ed.). Qualitätsmonitoring in der frühkindlichen Bildung und Betreuung – Ansätze und Erfahrungen ausgewählter Länder. , München, DJI-Verlag, Kapitel i bok 2017
Kapitel i bok

Getting It Right or Being Top Rank: Games in Citizen Science
Marisa Ponti, Thomas Hillman, Dick Kasperowski, Christopher Kullenberg
CSA 2017, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2017
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Säljö, R. (2017). Epilog: Språk, flerspråkighet och lärande i förskolan i globaliserings tid.
Roger Säljö
H. Harju-Lukkainen & A. Kultti (Red.), Undervisning i flerspråkig förskola. , Malmö, Gleerups, Kapitel i bok 2017
Kapitel i bok

Experiences, appearances, and interprofessional training: The instructional use of video in post-simulation debriefings
Elin Johansson, Oskar Lindwall, Hans Rystedt
International Journal of Computer-Supported Collaborative Learning, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Documentary practices revised: How patient-generated data transform consultations in hypertension care.
Åsa Mäkitalo
Keynote at the conference "Knowledge translation and self-management in chronic diseases: contexts, tools and practices" May 18-19th 2017, University of Lausanne, Switzerland.., Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2017
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

The many faces of attentiondeficit hyperactivity disorder: Unruly behavior in secondary school and diagnostic solutions
Ylva Odenbring, Thomas Johansson, Kristina Hunehäll Berndtsson
Power and Education, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

From Subcultures to Common Culture: Bodybuilders, Skinheads, and the Normalization of the Marginal
Thomas Johansson, Jesper Andreasson, Christer Mattsson
Sage Open, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 51 - 60 av 1411

Sidansvarig: Malin Behnke|Sidan uppdaterades: 2012-09-04
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?