Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Institutionen för pedagogik, kommunikation och lärande

vid Utbildningsvetenskapliga fakulteten

Institutionen för pedagogik, kommunikation och lärande
Box 300
40530 Göteborg
Leveransadress: Läroverksgatan 15, 411 20 Göteborg
Besöksadress: Läroverksgatan 15, 40530 Göteborg

Fax: 031-786 2391

Prefekt: Cecilia Wallerstedt

Om enheten

Senaste publikationer

Barnehagen må være barnas arena
Elin Eriksen Ødegaard, Ingrid Pramling Samuelsson
Debatt, Bergens Tidende, Artikel i övriga tidskrifter 2017
Artikel i övriga tidskrifter

The new fitness geography: the globalisation of Japanese gym and fitness culture
Jesper Andreasson, Thomas Johansson
Leisure Studies, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Integration of refugee children and their families in the Swedish preschool: strategies, objectives and standards
Johannes Lunneblad
European Early Childhood Education Research Journal, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Asssertions and Aspiirations: Agency among Accompanied Asylum-Seeking Children in Sweden
Lisa Ottosson, Marita Eastmond, Ann-Christin Cederborg
Children's Geographies, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Book reading and dual language narrative elaboration in preschool
Anne Kultti
Narratives in early childhood education: Communication, sense making and lived experience, London, Routledge, Kapitel i bok 2017
Kapitel i bok

Folkbildning & Forskning. Årsbok 2017
Lina Brustad
Folkbildning & Forskning. Årsbok 2017, Stockholm, Föreningen för folkbildningsforskning, Kapitel i bok 2017
Kapitel i bok

"Det är grå som en sill": Om lärande, frihet och begränsningar i konstpedagogisk verksamhet
Pernilla Lagerlöf, Niklas Pramling, Cecilia Wallerstedt, Ingrid Pramling Samuelsson
Konstnärligt seende och vad barn kan lära på museum, Skärhamn, Nordiska akvarellmuseet, Kapitel i bok 2017
Kapitel i bok

Konstnärligt seende och vad barn kan lära på museum
Cecilia Wallerstedt, Anna Berglund, Niklas Pramling
Skärhamn, Nordiska Akvarellmuseet, Samlingsverk 2017
Samlingsverk

Becoming a ‘real boy’: constructions of boyness in early childhood education
Anette Hellman, Ylva Odenbring
Marginalized Masculinities: Contexts, Continuities and Change, London, Routledge, Kapitel i bok 2017
Kapitel i bok

Conclusion
Chris Haywood, Thomas Johansson
Marginalized Masculinities Contexts, Continuities and Change Edited by Chris Haywood, Thomas Johansson, London, Routledge, Kapitel i bok 2017
Kapitel i bok

Personer

Visar 1 - 50 av 179

Namn Titel Telefon E-post
Abou-Taouk, Hiba Universitetsadj 031-786 2007 hiba.abou-taouk@ped.gu.se
Adwan, Sami Professor, gäst sami.adwan@gu.se
Alexandersson, Mikael Professor, Forskning och undervisning om lärandets innehåll och lärande i olika lärmiljöer men också... mikael.alexandersson@gu.se
Alfredsson Wessman, Mona Universitetsadj 031-786 2117 mona.alfredsson.wessman@gu.se
Algers, Anne Universitetslektor 031-786 5833 anne.algers@gu.se
Alkhede, Maria Universitetsadjunkt maria.alkhede@gu.se
Alvestad, Torgeir Universitetslektor 031-786 2224 torgeir.alvestad@ped.gu.se
Andersson, Lena Doktorand lena.andersson@ped.gu.se
Andersson, Malin Universitetsadjunkt, adjungerad malin.andersson.3@gu.se
Andersson, Marie Studieadministratör 031-786 4812 marie.andersson.2@gu.se
Andishmand, Catarina Doktorand 031-786 2283 catarina.andishmand@gu.se
Andishmand, Catarina Universitetsadjunkt 031-786 2283 catarina.andishmand@gu.se
Armini, Ivar Universitetsadj 031-786 2006 ivar.armini@gu.se
Asplund Carlsson, Maj Universitetslektor, Utbildningsvetenskap, Litteraturvetenskap 031-786 2007 maj.asplund.carlsson@gu.se
Backman, Anna Universitetsadjunkt, adjungerad 031-786 1141 anna.backman@ped.gu.se
Bank, Lotta Universitetsadjunkt, adjungerad lotta.bank@gu.se
Bayati, Zahra Universitetslektor 031-786 2188 zahra.bayati@gu.se
Behnke, Malin Kommunikatör 031-786 2120 malin.behnke@gu.se
Bengtsson, Jenny Universitetslektor 031-786 2393 jenny.bengtsson@gu.se
Bergnell, Anneli anneli.bergnell@gu.se
Bergström, Eva Studievägledare eva.bergstrom@ped.gu.se
Bergström, Eva Studievägledare 031-786 2052 eva.bergstrom@ped.gu.se
Bergviken Rensfeldt, Annika Universitetslektor, Proprefekt 031-786 2823 annika.bergviken-rensfeldt@ped.gu.se
Bigsten, Airi Universitetslektor 031-786 2082 airi.bigsten@ped.gu.se
Bivall, Ann-Charlotte Doktorand ann-charlotte.eklund@ped.gu.se
Bivall, Anne Administratör 031-786 2152 anne.bivall@gu.se
Björck, Cecilia Universitetslektor, Viceprefekt 031-786 2181 cecilia.bjorck@gu.se
Björklund, Camilla Universitetslektor 031-786 2182 camilla.bjorklund@ped.gu.se
Blennerhed, Carin Universitetsadj 031-786 6571 carin.blennerhed@ped.gu.se
Borg, Martina Universitetsadj 031-786 5452 martina.borg@gu.se
Botö, Kerstin Universitetsadjunkt, adjungerad 031-786 2007 kerstin.boto@ped.gu.se
Bradley, Linda Universitetslektor 031-786 4151 linda.bradley@gu.se
Brodin Olsson, Madeleine Universitetsadj 031-786 2441 madeleine.brodin.olsson@gu.se
Brustad, Lina Doktorand lina.brustad@gu.se
Brännberg, Inger Universitetsadj 031-786 2179 inger.brannberg@ped.gu.se
Cagner-Pettersson, Jessica Universitetsadj jessica.cagner-pettersson@gu.se
Cerna, Katerina Doktorand katerina.cerna@gu.se
Chapman, Adam Universitetslektor 031-786 2818 adam.chapman@gu.se
Davet, Natalie Doktorand 031-786 2318 natalie.davet@gu.se
Dudas, Madeleine Universitetsadjunkt, adjungerad madeleine.dudas@gu.se
Edenholm, Annika Universitetsadj 031-786 2441 annika.edenholm@gu.se
Edstrand, Emma Doktorand 031-786 2760 emma.edstrand@gu.se
Eirefelt, Ulrika Universitetsadjunkt ulrika.eirefelt@gu.se
Ekström, Pija Universitetslektor 031-786 2073 pija.ekstrom@ped.gu.se
Eliasson, Agneta Universitetsadjunkt, adjungerad agneta.eliasson@gu.se
Engvall, Desirée Studieadministratör 031-786 2410 desiree.engvall@gu.se
Eriksson, Ann-Marie Universitetslektor 031-786 5710 ann-marie.eriksson@gu.se
Eriksson, Christine Doktorand christine.ericsson@gu.se
Evans, Bryn Forskare bryn.evans@gu.se
Fastén, Olof Universitetsadj 031-786 2142 olof.fasten@gu.se

Visar 1 - 50 av 179

Visar 51 - 60 av 1348

2017

The many faces of attentiondeficit hyperactivity disorder: Unruly behavior in secondary school and diagnostic solutions
Ylva Odenbring, Thomas Johansson, Kristina Hunehäll Berndtsson
Power and Education, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Approaches to teaching in thematic work: early childhood teachers’ integration of mathematics and art
Camilla Björklund, Eva Ahlskog-Björkman
International Journal of Early Years Education, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Strumpor, symboler och strukturer – algebra i förskolan och i förskoleklassen
Camilla Björklund, Maria Alkhede
Nämnaren, Artikel i övriga tidskrifter 2017
Artikel i övriga tidskrifter

Mathematics with Infants and Toddlers
Susanne Garvis, E. Nislev
Engaging Families as Children's First Mathematics Educators, UK, Springer, Kapitel i bok 2017
Kapitel i bok

Young children and early childhood arts education: What can we learn from current research?
Susanne Garvis, Pernilla Lagerlöf
The Palgrave Handbook of Global Arts Education, United States, Palgrave, Kapitel i bok 2017
Kapitel i bok

Arts-Based Research with Young Children Across Health and Education
Susanne Garvis
The Palgrave Handbook of Global Arts Education, United Kingdom, Palgrave, Kapitel i bok 2017
Kapitel i bok

The relationship between teacher qualification and the quality of the early childhood education and care environment
M. Manning, Susanne Garvis, C. Fleming, G. Wong
Campbell Collaboration, Forskningsöversiktsartikel 2017
Forskningsöversiktsartikel

Visar 51 - 60 av 1348

Sidansvarig: Malin Behnke|Sidan uppdaterades: 2012-09-04
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?