Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Institutionen för pedagogik, kommunikation och lärande

vid Utbildningsvetenskapliga fakulteten

Institutionen för pedagogik, kommunikation och lärande
Box 300
40530 Göteborg
Leveransadress: Läroverksgatan 15, 411 20 Göteborg
Besöksadress: Läroverksgatan 15, 40530 Göteborg

Fax: 031-786 2391

Prefekt: Cecilia Wallerstedt

Om enheten

Institutionen för pedagogik, kommunikation och lärande (IPKL) bildades 1 juli 2010 då institutionen för pedagogik och didaktik omorganiserades och delades upp i fyra nya institutioner.

I institutionens kunskapsområden ingår frågor om lärande, undervisning, kommunikation och identitet hos barn, unga och vuxna. Detta innefattar ett intresse för människors meningsskapande och kunskapsutveckling i vardagsliv såväl som i institutionella och professionella sammanhang. Vid institutionen ges utbildning bland annat inom lärarprogrammen, förskollärarprogrammet, masterprogram i lärande, kommunikation och IT samt utbildningsvetenskap, och inom fristående kurser. Dessutom bedrivs omfattande forskning inom de olika områdena.

Senaste publikationer

Pedagogical leadership and families in Swedish preschool
Sonja Sheridan, Pia Williams
In S. Garvis & E. Eriksen Ødegaard (Eds.), Nordic Dialogues on Children and Families., New York, Routledge, Kapitel i bok 2018
Kapitel i bok

Education policy-making networks: the case of the digitization of schools
Annika Bergviken Rensfeldt, Catarina Player-Koro, Ben Williamson, Neil Selwyn
Nordic Educational Research Association 2017, Copenhagen. March 23-25, 2017, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2017
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

IT-mässan som utökat lärarkollegium eller marknadsplats i nyliberalismens tjänst?
Catarina Player-Koro, Annika Bergviken Rensfeldt
Flip the system - Förändra skolan från grunden, Lund, Studentlitteratur, Kapitel i bok 2017
Kapitel i bok

Demonstrating professional intersubjectivity: The instructor's work in simulator-based learning environments
Charlott Sellberg, Mona Lundin
Learning, Culture and Social Interaction, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Critical appraisal, riktlinjer och praktikerns dilemma
Pia Nykänen
National Conference on Social Work Research. June 12-13, 2017. Umeå University, Sweden, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2017
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

The Swedish preschool quality
Pia Williams, Sonja Sheridan
Paper presented at Early Childhood Care and Education Conference, Moscow, Russia. 10-13 May., Paper i proceeding 2017
Paper i proceeding

Qualität. Governance und systematische Qualitätsarbeit im schwedischen Vorschulkontext.
Sonja Sheridan
In: Klinkhammer, N./Schäfer, B./Harring, D./Gwinner, A. (Ed.). Qualitätsmonitoring in der frühkindlichen Bildung und Betreuung – Ansätze und Erfahrungen ausgewählter Länder. , München, DJI-Verlag, Kapitel i bok 2017
Kapitel i bok

Students ’ understanding of teamwork and professional roles after interprofessional simulation: a qualitative analysis
Lena Oxelmark, Torben Nordahl Amorøe, Liisa Carlzon, Hans Rystedt
Advances in Simulation, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Getting It Right or Being Top Rank: Games in Citizen Science
Marisa Ponti, Thomas Hillman, Dick Kasperowski, Christopher Kullenberg
CSA 2017, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2017
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Säljö, R. (2017). Epilog: Språk, flerspråkighet och lärande i förskolan i globaliserings tid.
Roger Säljö
H. Harju-Lukkainen & A. Kultti (Red.), Undervisning i flerspråkig förskola. , Malmö, Gleerups, Kapitel i bok 2017
Kapitel i bok

Personer

Visar 1 - 50 av 177

Namn Titel Telefon E-post
Abou-Taouk, Hiba Universitetsadj 031-786 2007 hiba.abou-taouk@ped.gu.se
Adwan, Sami Professor, gäst sami.adwan@gu.se
Alexandersson, Mikael Professor, Forskning och undervisning om lärandets innehåll och lärande i olika lärmiljöer men också... mikael.alexandersson@gu.se
Alfredsson Wessman, Mona Universitetsadj 031-786 2117 mona.alfredsson.wessman@gu.se
Algers, Anne Universitetslektor 031-786 5833 anne.algers@gu.se
Alkhede, Maria Universitetsadjunkt 031-786 6340 maria.alkhede@gu.se
Alvestad, Torgeir Universitetslektor 031-786 2224 torgeir.alvestad@ped.gu.se
Andersson, Lena Doktorand lena.andersson@ped.gu.se
Andersson, Malin Universitetsadjunkt, adjungerad malin.andersson.3@gu.se
Andersson, Marie Studieadministratör 031-786 4812 marie.andersson.2@gu.se
Armini, Ivar Universitetsadj 031-786 2006 ivar.armini@gu.se
Asplund Carlsson, Maj Universitetslektor, Utbildningsvetenskap, Litteraturvetenskap 031-786 2007 maj.asplund.carlsson@gu.se
Backman, Anna Universitetsadjunkt, adjungerad 031-786 1141 anna.backman@ped.gu.se
Bank, Lotta Universitetsadjunkt, adjungerad lotta.bank@gu.se
Bayati, Zahra Universitetslektor 031-786 2188 zahra.bayati@gu.se
Behnke, Malin Kommunikatör 031-786 2120 malin.behnke@gu.se
Bengtsson, Jenny Universitetslektor 031-786 2393 jenny.bengtsson@gu.se
Bergnell, Anneli anneli.bergnell@gu.se
Bergström, Eva Studievägledare eva.bergstrom@ped.gu.se
Bergström, Eva Studievägledare 031-786 2052 eva.bergstrom@ped.gu.se
Bergviken Rensfeldt, Annika Universitetslektor, Proprefekt 031-786 2823 annika.bergviken-rensfeldt@ped.gu.se
Bigsten, Airi Universitetslektor 031-786 2082 airi.bigsten@ped.gu.se
Bivall, Ann-Charlotte Doktorand ann-charlotte.eklund@ped.gu.se
Bivall, Anne Administratör 031-786 2152 anne.bivall@gu.se
Björck, Cecilia Universitetslektor, Viceprefekt 031-786 2181 cecilia.bjorck@gu.se
Björklund, Camilla Universitetslektor 031-786 2182 camilla.bjorklund@ped.gu.se
Blennerhed, Carin Universitetsadj 031-786 6571 carin.blennerhed@ped.gu.se
Borg, Martina Universitetsadj 031-786 5452 martina.borg@gu.se
Botö, Kerstin Universitetsadjunkt, adjungerad 031-786 2007 kerstin.boto@ped.gu.se
Bradley, Linda Universitetslektor 031-786 4151 linda.bradley@gu.se
Brodin Olsson, Madeleine Universitetsadj 031-786 2441 madeleine.brodin.olsson@gu.se
Brustad, Lina Doktorand lina.brustad@gu.se
Brännberg, Inger Universitetsadj 031-786 2179 inger.brannberg@ped.gu.se
Cagner-Pettersson, Jessica Universitetsadj jessica.cagner-pettersson@gu.se
Cerna, Katerina Doktorand katerina.cerna@gu.se
Chapman, Adam Universitetslektor 031-786 2818 adam.chapman@gu.se
Davet, Natalie Doktorand 031-786 2318 natalie.davet@gu.se
Dudas, Madeleine Universitetsadjunkt, adjungerad madeleine.dudas@gu.se
Edenholm, Annika Universitetsadj 031-786 2441 annika.edenholm@gu.se
Edstrand, Emma Doktorand 031-786 2760 emma.edstrand@gu.se
Eirefelt, Ulrika Universitetsadjunkt ulrika.eirefelt@gu.se
Ekström, Pija Universitetslektor 031-786 2073 pija.ekstrom@ped.gu.se
Eliasson, Agneta Universitetsadjunkt, adjungerad agneta.eliasson@gu.se
Engvall, Desirée Studieadministratör 031-786 2410 desiree.engvall@gu.se
Eriksson, Ann-Marie Universitetslektor 031-786 5710 ann-marie.eriksson@gu.se
Eriksson, Christine Doktorand christine.ericsson@gu.se
Evans, Bryn Forskare bryn.evans@gu.se
Fastén, Olof Universitetsadj 031-786 2142 olof.fasten@gu.se
Fauville, Geraldine Doktorand 031-786 2818 geraldine.fauville@loven.gu.se
Fauville, Geraldine Forskare bitr geraldine.fauville@loven.gu.se

Visar 1 - 50 av 177

Visar 81 - 90 av 1371

2016

Behind the words: Children and teachers in bilingual preschool negotiating literal/figurative sense when translating the lyrics to a children’s song
Anne Kultti, Niklas Pramling
Scandinavian Journal of Educational Research, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2016
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Learning about “Half”: Critical Aspects and Pedagogical Strategies in Designed Preschool Activities
Camilla Björklund
Scandinavian Journal of Educational Research, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2016
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Arvet efter Birmingham. Den post-subkulturella vändningen och utanförskapets platser
Jan Gustafsson, Nils Hammarén, Johannes Lunneblad
LÅT ALLA STENAR RULLA, Lärande, estetik, samhälle. En vänbok till Ove Sernhede. Johan Söderman & Thomas Johansson (RED.), Göteborg, Daidalos, Kapitel i bok 2016
Kapitel i bok

Introduction: what is historical game studies?
Adam Chapman, Anna Foka, Jonathan Westin
Rethinking history, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2016
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Players disempowering the past: Play as deconstructionist history?
Adam Chapman
Digital Games Research Association and Foundations of Digital Games joint conference, Abertay University, UK, August 2016., Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2016
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Childhood, free time and everyday lives: comparing children’s views in Sweden and the United States
Ylva Odenbring
Early Child Development and Care, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2016
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Preschool teachers’ practice and career development.
Torbjörn Ott, Martina Borg
ICSEI Connecting teachers, schools and systems: Creating the conditions for effective learning ICSEI International Congress for School Effectiveness and Improvement : Glasgow, Scotland 6-9 January 2016 Abstracts, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2016
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Representing and enacting movement: The body as an instructional resource in a simulator-based environment
Charlott Sellberg
Education and Information Technologies : Official Journal of the IFIP technical committee on Education, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2016
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Simulators in bridge operations training and assessment: a systematic review and qualitative synthesis
Charlott Sellberg
WMU Journal of Maritime Affairs, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2016
Artikel i vetenskaplig tidskrift

On the grammar of utterances: putting the form vs. substance distinction back on its feet
Per Linell
Acta Linguistica Hafniensia, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2016
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 81 - 90 av 1371

Sidansvarig: Malin Behnke|Sidan uppdaterades: 2012-09-04
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?