Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Institutionen för pedagogik, kommunikation och lärande

vid Utbildningsvetenskapliga fakulteten

Institutionen för pedagogik, kommunikation och lärande
Box 300
40530 Göteborg
Leveransadress: Läroverksgatan 15, 411 20 Göteborg
Besöksadress: Läroverksgatan 15, 40530 Göteborg

Fax: 031-786 2391

Prefekt: Cecilia Wallerstedt

Om enheten

Institutionen för pedagogik, kommunikation och lärande (IPKL) bildades 1 juli 2010 då institutionen för pedagogik och didaktik omorganiserades och delades upp i fyra nya institutioner.

I institutionens kunskapsområden ingår frågor om lärande, undervisning, kommunikation och identitet hos barn, unga och vuxna. Detta innefattar ett intresse för människors meningsskapande och kunskapsutveckling i vardagsliv såväl som i institutionella och professionella sammanhang. Vid institutionen ges utbildning bland annat inom lärarprogrammen, förskollärarprogrammet, masterprogram i lärande, kommunikation och IT samt utbildningsvetenskap, och inom fristående kurser. Dessutom bedrivs omfattande forskning inom de olika områdena.

Senaste publikationer

The new fitness geography: the globalisation of Japanese gym and fitness culture
Jesper Andreasson, Thomas Johansson
Leisure Studies, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Brottsoffer och förövare. Diskursiva strategier för att hantera våld i skolan
Thomas Johansson, Johannes Lunneblad, Ylva Odenbring
Snart er vi alle pasienter. Medikalisering i Norden , Oslo, Scandinavian Academic Press, Kapitel i bok 2017
Kapitel i bok

Vulnerable students, social class and student welfare
Ylva Odenbring
Keynote speaker at the European teacher education network annual conference, Gothenburg, April 20th, 2017, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2017
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Preschool as an Arena for Developing Teacher Knowledge Concerning Children’s Language Learning
Sonja Sheridan, Liv Gjems
Early Childhood Education Journal, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Experiences, appearances, and interprofessional training: The instructional use of video in post-simulation debriefings
Elin Johansson, Oskar Lindwall, Hans Rystedt
International Journal of Computer-Supported Collaborative Learning, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visual expertise as embodied practice
Jonas Ivarsson
Frontline Learning Research, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Ocean literacy as a key toward sustainable development and ocean governance
Samuel Dupont, Geraldine Fauville
Handbook on the Economics and Management for Sustainable Oceans, Edward Elgar Publishers & UNEP, Kapitel i bok 2017
Kapitel i bok

Translation activities in bilingual early childhood education: Children's perspectives and teachers' scaffolding
Anne Kultti, Niklas Pramling
Multilingua - Journal of Cross-cultural and Interlanguage Communiciation, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Personer

Visar 1 - 50 av 178

Namn Titel Telefon E-post
Abou-Taouk, Hiba Universitetsadj 031-786 2007 hiba.abou-taouk@ped.gu.se
Adwan, Sami Professor, gäst sami.adwan@gu.se
Alexandersson, Mikael Professor, Forskning och undervisning om lärandets innehåll och lärande i olika lärmiljöer men också... mikael.alexandersson@gu.se
Alfredsson Wessman, Mona Universitetsadj 031-786 2117 mona.alfredsson.wessman@gu.se
Algers, Anne Universitetslektor 031-786 5833 anne.algers@gu.se
Alkhede, Maria Universitetsadjunkt maria.alkhede@gu.se
Alvestad, Torgeir Universitetslektor 031-786 2224 torgeir.alvestad@ped.gu.se
Andersson, Lena Doktorand lena.andersson@ped.gu.se
Andersson, Malin Universitetsadjunkt, adjungerad malin.andersson.3@gu.se
Andersson, Marie Studieadministratör 031-786 4812 marie.andersson.2@gu.se
Andishmand, Catarina Doktorand 031-786 2283 catarina.andishmand@gu.se
Andishmand, Catarina Universitetsadjunkt 031-786 2283 catarina.andishmand@gu.se
Armini, Ivar Universitetsadj 031-786 2006 ivar.armini@gu.se
Asplund Carlsson, Maj Universitetslektor, Utbildningsvetenskap, Litteraturvetenskap 031-786 2007 maj.asplund.carlsson@gu.se
Backman, Anna Universitetsadjunkt, adjungerad 031-786 1141 anna.backman@ped.gu.se
Bank, Lotta Universitetsadjunkt, adjungerad lotta.bank@gu.se
Bayati, Zahra Universitetslektor 031-786 2188 zahra.bayati@gu.se
Behnke, Malin Kommunikatör 031-786 2120 malin.behnke@gu.se
Bengtsson, Jenny Universitetslektor 031-786 2393 jenny.bengtsson@gu.se
Bergnell, Anneli anneli.bergnell@gu.se
Bergström, Eva Studievägledare, Studievägledare inom lärarprogrammet eva.bergstrom@ped.gu.se
Bergström, Eva Studievägledare 031-786 2052 eva.bergstrom@ped.gu.se
Bergviken Rensfeldt, Annika Universitetslektor, Proprefekt 031-786 2823 annika.bergviken-rensfeldt@ped.gu.se
Bigsten, Airi Universitetslektor 031-786 2082 airi.bigsten@ped.gu.se
Bivall, Ann-Charlotte Doktorand ann-charlotte.eklund@ped.gu.se
Bivall, Anne Administratör 031-786 2152 anne.bivall@gu.se
Björck, Cecilia Universitetslektor, Viceprefekt 031-786 2181 cecilia.bjorck@gu.se
Björklund, Camilla Universitetslektor 031-786 2182 camilla.bjorklund@ped.gu.se
Blennerhed, Carin Universitetsadj 031-786 6571 carin.blennerhed@ped.gu.se
Borg, Martina Universitetsadj 031-786 5452 martina.borg@gu.se
Botö, Kerstin Universitetsadjunkt, adjungerad 031-786 2007 kerstin.boto@ped.gu.se
Bradley, Linda Universitetslektor 031-786 4151 linda.bradley@gu.se
Brodin Olsson, Madeleine Universitetsadj 031-786 2441 madeleine.brodin.olsson@gu.se
Brustad, Lina Doktorand lina.brustad@gu.se
Brännberg, Inger Universitetsadj 031-786 2179 inger.brannberg@ped.gu.se
Cagner-Pettersson, Jessica Universitetsadj jessica.cagner-pettersson@gu.se
Cerna, Katerina Doktorand katerina.cerna@gu.se
Chapman, Adam Universitetslektor 031-786 2818 adam.chapman@gu.se
Davet, Natalie Doktorand 031-786 2318 natalie.davet@gu.se
Dudas, Madeleine Universitetsadjunkt, adjungerad madeleine.dudas@gu.se
Edenholm, Annika Universitetsadj 031-786 2441 annika.edenholm@gu.se
Edstrand, Emma Doktorand 031-786 2760 emma.edstrand@gu.se
Eirefelt, Ulrika Universitetsadjunkt ulrika.eirefelt@gu.se
Ekström, Pija Universitetslektor 031-786 2073 pija.ekstrom@ped.gu.se
Eliasson, Agneta Universitetsadjunkt, adjungerad agneta.eliasson@gu.se
Engvall, Desirée Studieadministratör 031-786 2410 desiree.engvall@gu.se
Eriksson, Ann-Marie Universitetslektor 031-786 5710 ann-marie.eriksson@gu.se
Eriksson, Christine Doktorand christine.ericsson@gu.se
Evans, Bryn Forskare bryn.evans@gu.se
Fastén, Olof Universitetsadj 031-786 2142 olof.fasten@gu.se

Visar 1 - 50 av 178

Visar 1 - 10 av 1336

2017

Becoming a ‘real boy’: constructions of boyness in early childhood education
Anette Hellman, Ylva Odenbring
Marginalized Masculinites, London, Routledge, Kapitel i bok 2017
Kapitel i bok

Språkliga resurser som stöd för matematiklärande
Camilla Björklund, Anne Kultti
Undervisning i flerspråkig förskola, Malmö, Gleerups, Kapitel i bok 2017
Kapitel i bok

The new fitness geography: the globalisation of Japanese gym and fitness culture
Jesper Andreasson, Thomas Johansson
Leisure Studies, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Brottsoffer och förövare. Diskursiva strategier för att hantera våld i skolan
Thomas Johansson, Johannes Lunneblad, Ylva Odenbring
Snart er vi alle pasienter. Medikalisering i Norden , Oslo, Scandinavian Academic Press, Kapitel i bok 2017
Kapitel i bok

Vulnerable students, social class and student welfare
Ylva Odenbring
Keynote speaker at the European teacher education network annual conference, Gothenburg, April 20th, 2017, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2017
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Preschool as an Arena for Developing Teacher Knowledge Concerning Children’s Language Learning
Sonja Sheridan, Liv Gjems
Early Childhood Education Journal, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Experiences, appearances, and interprofessional training: The instructional use of video in post-simulation debriefings
Elin Johansson, Oskar Lindwall, Hans Rystedt
International Journal of Computer-Supported Collaborative Learning, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visual expertise as embodied practice
Jonas Ivarsson
Frontline Learning Research, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Ocean literacy as a key toward sustainable development and ocean governance
Samuel Dupont, Geraldine Fauville
Handbook on the Economics and Management for Sustainable Oceans, Edward Elgar Publishers & UNEP, Kapitel i bok 2017
Kapitel i bok

Visar 1 - 10 av 1336

Sidansvarig: Malin Behnke|Sidan uppdaterades: 2012-09-04
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?