Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Institutionen för pedagogik, kommunikation och lärande

vid Utbildningsvetenskapliga fakulteten

Institutionen för pedagogik, kommunikation och lärande
Box 300
405 30 Göteborg
Leveransadress: Läroverksgatan 11, 411 20 Göteborg
Besöksadress: Läroverksgatan 15, 411 20 Göteborg

Fax: 031-786 2391

Prefekt: Cecilia Wallerstedt

Om enheten

Institutionen för pedagogik, kommunikation och lärande (IPKL) bildades 1 juli 2010 då institutionen för pedagogik och didaktik omorganiserades och delades upp i fyra nya institutioner.

I institutionens kunskapsområden ingår frågor om lärande, undervisning, kommunikation och identitet hos barn, unga och vuxna. Detta innefattar ett intresse för människors meningsskapande och kunskapsutveckling i vardagsliv såväl som i institutionella och professionella sammanhang. Vid institutionen ges utbildning inom förskollärarprogrammet, grundlärarprogrammet med inriktning mot arbete i fritidshem samt masterprogram i IT och lärande respektive barn- och ungdomsvetenskap. Dessutom bedrivs omfattande forskning inom de olika områdena.

Visar 1 - 50 av 151

Namn Titel Telefon E-post
Abou-Taouk, Hiba Universitetsadjunkt 031-786 2007 hiba.abou-taouk@ped.gu.se
Alexandersson, Mikael Professor, Forskning och undervisning om lärandets innehåll och lärande i olika lärmiljöer men också... mikael.alexandersson@gu.se
Algers, Anne Universitetslektor 031-786 5833 anne.algers@gu.se
Alkhede, Maria Universitetsadjunkt 031-786 6340 maria.alkhede@gu.se
Alvestad, Torgeir Universitetslektor 031-786 2193 torgeir.alvestad@ped.gu.se
Andersson, Marie Studieadministratör 031-786 4812 marie.andersson.2@gu.se
Andishmand, Catarina Universitetslektor 031-786 2154 catarina.andishmand@gu.se
Armini, Ivar Universitetsadjunkt 031-786 6510 ivar.armini@gu.se
Bank, Lotta Universitetsadjunkt, adjungerad lotta.bank@gu.se
Bayati, Zahra Universitetslektor 031-786 2188 zahra.bayati@gu.se
Behnke, Malin Kommunikatör 031-786 2120 malin.behnke@gu.se
Bengtsson, Ann-Marie Administratör 031-786 2413 ann-marie.bengtsson@gu.se
Bengtsson, Jenny Universitetslektor 031-786 2393 jenny.bengtsson@gu.se
Berglén, Sofia Ekonom 031-786 2225 sofia.berglen@gu.se
Bergviken Rensfeldt, Annika Universitetslektor, Proprefekt 031-786 2823 annika.bergviken-rensfeldt@ped.gu.se
Bigsten, Airi Universitetslektor 031-786 2082 airi.bigsten@ped.gu.se
Bivall, Anne Administrativ samordnare 031-786 2152 anne.bivall@gu.se
Björck, Cecilia Universitetslektor, Viceprefekt 031-786 2181 cecilia.bjorck@gu.se
Björklund, Camilla Professor 031-786 2182 camilla.bjorklund@ped.gu.se
Blennerhed, Carin Universitetsadjunkt 031-786 6571 carin.blennerhed@ped.gu.se
Borg, Martina Universitetsadjunkt 031-786 2441 martina.borg@gu.se
Bradley, Linda Universitetslektor 031-786 4151 linda.bradley@gu.se
Brodin Olsson, Madeleine Universitetsadjunkt 031-786 3905 madeleine.brodin.olsson@gu.se
Brännberg, Inger Universitetsadjunkt 031-786 2179 inger.brannberg@ped.gu.se
Brännberg, Inger Universitetsadjunkt, Studierektor 031-786 2179 inger.brannberg@ped.gu.se
Cagner-Pettersson, Jessica Universitetsadjunkt 031-786 2084 jessica.cagner-pettersson@gu.se
Chapman, Adam Universitetslektor 031-786 2818 adam.chapman@gu.se
Classon, Petra Doktorand
Davet, Natalie Doktorand 031-786 2318 natalie.davet@gu.se
Edenholm, Annika Universitetsadjunkt 031-786 2369 annika.edenholm@gu.se
Edenholm, Annika Universitetsadjunkt, Studierektor 031-786 2369 annika.edenholm@gu.se
Eidevald, Christian Universitetslektor, adjungerad christian.eidevald@gu.se
Eirefelt, Ulrika Universitetsadjunkt 031-786 2044 ulrika.eirefelt@gu.se
Ekström, Pija Universitetslektor 031-786 2073 pija.ekstrom@ped.gu.se
Eldstål-Ahrens, Lea Doktorand lea.eldstal-ahrens@gu.se
Eliasson, Sara Doktorand sara.eliasson.2@gu.se
Engvall, Desirée Forskarutbildningssamordnare 031-786 2410 desiree.engvall@gu.se
Eriksson, Ann-Marie Universitetslektor 031-786 5710 ann-marie.eriksson@gu.se
Eriksson, Christine Doktorand christine.ericsson@gu.se
Fastén, Olof Universitetsadjunkt 031-786 2142 olof.fasten@gu.se
Fjeldstad, Erling Doktorand erling.fjeldstad@ped.gu.se
Flennegård, Ola Doktorand ola.flennegard@gu.se
Foureaux, Mai Ekonomicontroller 031-786 2423 mai.foureaux@ped.gu.se
Garvis, Susanne Professor 031-786 5061 susanne.garvis@gu.se
Green, Jenny Doktorand
Gustafsson, Carina Universitetsadjunkt carina.gustafsson.2@gu.se
Gustafsson Nyckel, Jan Universitetslektor 031-786 2108 jan.gustafsson@ped.gu.se
Haglund, Björn Universitetslektor bjorn.haglund@ped.gu.se
Hallenrud, Mirjam Universitetsadjunkt, adjungerad mirjam.hallenrud@gu.se
Hammarén, Nils Universitetslektor, ungdom, kön, etnicitet, sexualitet 031-786 2094 nils.hammaren@gu.se

Visar 1 - 50 av 151

Visar 1 - 10 av 2170

2020

Competence to Teach a Point of Intersection for Swedish Preschool Quality
Sonja Sheridan, Pia Williams, Susanne Garvis
ASIA-PACIFIC JOURNAL OF RESEARCH IN EARLY CHILDHOOD EDUCATION, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Challenging the deportation regime: reflections on the research encounter with undocumented refugee children in Sweden
Åsa Wahlström Smith
Children's Geographies, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Att få grepp om begrepp i matematik
Camilla Björklund, Hanna Palmér
Del 2 i: Språk-, läs-och skrivutveckling – Förskolan Modul: Matematik och språkutveckling. Skolverket., Övrigt 2020
Övrigt

Bilderböcker som utgångspunkt för matematikundervisning.
Hanna Palmér, Camilla Björklund
Del 3 i: Språk-, läs-och skrivutveckling – Förskolan Modul: Matematik och språkutveckling. Skolverket, Övrigt 2020
Övrigt

Dokumentation för utveckling och lärande av matematik
Maria Alkhede, Camilla Björklund
I I. Pramling Samuelsson & N. Pramling (Red.), Förskollärares egen forskning. Praktiska exempel. , Lund, Studentlitteratur, Kapitel i bok 2020
Kapitel i bok

Opening up new spaces for languaging practice in early childhood education for migrant children
Anne Harju, Annika Åkerblom
International Journal of Early Years Education, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Approaching writing and learning as interdependent processes
Åsa Mäkitalo
Learning, Culture and Social Interaction, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

A state-of-the-art review of direct observation tools for assessing competency in person-centred care.
Nina Ekman, Charles Taft, Philip Moons, Åsa Mäkitalo, Boström Eva et al.
International Journal of Nursing Studies, Forskningsöversiktsartikel 2020
Forskningsöversiktsartikel

Visar 1 - 10 av 2170

Sidansvarig: IPKL webbredaktion|Sidan uppdaterades: 2019-10-10
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?