Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Institutionen för pedagogik, kommunikation och lärande

vid Utbildningsvetenskapliga fakulteten

Institutionen för pedagogik, kommunikation och lärande
Box 300
405 30 Göteborg
Leveransadress: Läroverksgatan 15, 411 20 Göteborg
Besöksadress: Läroverksgatan 15, 405 30 Göteborg

Fax: 031-786 2391

Prefekt: Cecilia Wallerstedt

Om enheten

Institutionen för pedagogik, kommunikation och lärande (IPKL) bildades 1 juli 2010 då institutionen för pedagogik och didaktik omorganiserades och delades upp i fyra nya institutioner.

I institutionens kunskapsområden ingår frågor om lärande, undervisning, kommunikation och identitet hos barn, unga och vuxna. Detta innefattar ett intresse för människors meningsskapande och kunskapsutveckling i vardagsliv såväl som i institutionella och professionella sammanhang. Vid institutionen ges utbildning bland annat inom lärarprogrammen, förskollärarprogrammet, masterprogram i lärande, kommunikation och IT samt utbildningsvetenskap, och inom fristående kurser. Dessutom bedrivs omfattande forskning inom de olika områdena.

Senaste publikationer

Computer Supported Collaborative Learning as an Intervention for Maritime Education and Training
Amit Sharma, Salman Nazir, Camilla Wiig, Charlott Sellberg, Marius Imset et al.
Advances in Human Factors in Training, Education, and Learning Sciences, Springer International Publishing, Kapitel i bok 2019
Kapitel i bok

Twenty years of online teacher communities: A systematic review of formally-organized and informally-developed professional learning groups
Annika Lantz-Andersson, Mona Lundin
Teaching and Teacher Education : An International Journal of Research and Studies, Forskningsöversiktsartikel 2018
Forskningsöversiktsartikel

Finger patterns as means to experience numbers’ part-part-whole relations - Oral Communication
Anna-Lena Ekdahl, Camilla Björklund, Ulla Runesson Kempe
In E. Bergqvist, M. Österholm, C. Granberg, & L. Sumpter (Eds.), Proceedings of the 42nd Conference of the International Group for the Psychology of Mathematics Education (Vol. 5). Umeå, Sweden: PME., Paper i proceeding 2018
Paper i proceeding

Learning and teaching of arithmetic skills in early years - Research Forum
Camilla Björklund, Angelika Kullberg, Ulla Runesson Kempe, Maria Reis, Douglas Clements et al.
In E. Bergqvist, M. Österholm, C. Granberg, & L. Sumpter (Eds.), Proceedings of the 42nd Conference of the International Group for the Psychology of Mathematics Education (Vol. 1)(pp. 125-155). Umeå, Sweden: PME., Paper i proceeding 2018
Paper i proceeding

Childhood, free time and everyday lives: comparing children’s views in Sweden and the United States
Ylva Odenbring
Early Child Development and Care, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Becoming an Ironman triathlete. Extreme exercise, gender equality and the family puzzle
Jesper Andreasson, Thomas Johansson, Tom Danielsson
Sport in Society, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Evidence-based practice and shared decision-making in the social services.
Pia Nykänen
Decisions, Assessment, Risk and Evidence in Social Work. 5th Biennial International Symposium. Templeton Hotel, Templepatrick, Northern Ireland, July 3, 2018., Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2018
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Implementation of evidence-based practice in the Swedish social services: the top-down argument
Pia Nykänen
Decisions, Assessment, Risk and Evidence in Social Work. 5th Biennial International Symposium. Templeton Hotel, Templepatrick, Northern Ireland, July 2, 2018., Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2018
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Personer

Visar 1 - 50 av 169

Namn Titel Telefon E-post
Abou-Taouk, Hiba Universitetsadjunkt 031-786 2007 hiba.abou-taouk@ped.gu.se
Alexandersson, Mikael Professor, Forskning och undervisning om lärandets innehåll och lärande i olika lärmiljöer men också... mikael.alexandersson@gu.se
Alfredsson Wessman, Mona Universitetsadjunkt 031-786 2117 mona.alfredsson.wessman@gu.se
Algers, Anne Universitetslektor 031-786 5833 anne.algers@gu.se
Alkhede, Maria Universitetsadjunkt 031-786 6340 maria.alkhede@gu.se
Alvestad, Torgeir Universitetslektor 031-786 2224 torgeir.alvestad@ped.gu.se
Andersson, Marie Studieadministratör 031-786 4812 marie.andersson.2@gu.se
Andishmand, Catarina Universitetslektor 031-786 2283 catarina.andishmand@gu.se
Armini, Ivar Universitetsadjunkt 031-786 2006 ivar.armini@gu.se
Backman, Anna Doktorand anna.backman@gu.se
Bank, Lotta Universitetsadjunkt, adjungerad lotta.bank@gu.se
Bayati, Zahra Universitetslektor 031-786 2188 zahra.bayati@gu.se
Behnke, Malin Kommunikatör 031-786 2120 malin.behnke@gu.se
Bengtsson, Ann-Marie ann-marie.bengtsson@gu.se
Bengtsson, Jenny Universitetslektor 031-786 2393 jenny.bengtsson@gu.se
Bergnell, Anneli anneli.bergnell@gu.se
Bergström, Eva Studievägledare eva.bergstrom@ped.gu.se
Bergström, Eva Studievägledare 031-786 2052 eva.bergstrom@ped.gu.se
Bergviken Rensfeldt, Annika Universitetslektor, Proprefekt 031-786 2823 annika.bergviken-rensfeldt@ped.gu.se
Bigsten, Airi Universitetslektor 031-786 2082 airi.bigsten@ped.gu.se
Bivall, Ann-Charlotte Doktorand ann-charlotte.eklund@ped.gu.se
Bivall, Anne Administrativ samordnare 031-786 2152 anne.bivall@gu.se
Björck, Cecilia Universitetslektor, Viceprefekt 031-786 2181 cecilia.bjorck@gu.se
Björklund, Camilla Professor 031-786 2182 camilla.bjorklund@ped.gu.se
Blennerhed, Carin Universitetsadjunkt 031-786 6571 carin.blennerhed@ped.gu.se
Borg, Martina Universitetsadjunkt 031-786 2441 martina.borg@gu.se
Botö, Kerstin Doktorand kerstin.boto@gu.se
Bradley, Linda Universitetslektor 031-786 4151 linda.bradley@gu.se
Brodin Olsson, Madeleine Universitetsadjunkt 031-786 3905 madeleine.brodin.olsson@gu.se
Brustad, Lina Doktorand 031-786 2318 lina.brustad@gu.se
Brännberg, Inger Universitetsadjunkt 031-786 2179 inger.brannberg@ped.gu.se
Cagner-Pettersson, Jessica Universitetsadjunkt 031-786 1141 jessica.cagner-pettersson@gu.se
Cerna, Katerina Doktorand 031-786 2484 katerina.cerna@ait.gu.se
Chapman, Adam Universitetslektor 031-786 2818 adam.chapman@gu.se
Davet, Natalie Doktorand 031-786 2318 natalie.davet@gu.se
Edenholm, Annika Universitetsadjunkt 031-786 2369 annika.edenholm@gu.se
Edstrand, Emma Doktorand emma.edstrand@gu.se
Eirefelt, Ulrika Universitetsadjunkt 031-786 2044 ulrika.eirefelt@gu.se
Ekström, Pija Universitetslektor 031-786 2073 pija.ekstrom@ped.gu.se
Eliasson, Agneta Universitetsadjunkt, adjungerad agneta.eliasson@gu.se
Engvall, Desirée Forskarutbildningssamordnare 031-786 2410 desiree.engvall@gu.se
Eriksson, Ann-Marie Universitetslektor 031-786 5710 ann-marie.eriksson@gu.se
Eriksson, Christine Doktorand christine.ericsson@gu.se
Fastén, Olof Universitetsadjunkt 031-786 2142 olof.fasten@gu.se
Fauville, Geraldine Doktorand 031-786 2760 geraldine.fauville@loven.gu.se
Fauville, Geraldine Forskare, biträdande 031-786 2760 geraldine.fauville@loven.gu.se
Fjeldstad, Erling Doktorand erling.fjeldstad@ped.gu.se
Foureaux, Mai Ekonomicontroller 031-786 2423 mai.foureaux@ped.gu.se
Frey, Louise Doktorand 031-786 2007 louise.frey@gu.se
Garvis, Susanne Professor 031-786 5061 susanne.garvis@gu.se

Visar 1 - 50 av 169

Visar 1 - 10 av 1717

2019

Computer Supported Collaborative Learning as an Intervention for Maritime Education and Training
Amit Sharma, Salman Nazir, Camilla Wiig, Charlott Sellberg, Marius Imset et al.
Advances in Human Factors in Training, Education, and Learning Sciences, Springer International Publishing, Kapitel i bok 2019
Kapitel i bok

2018

Twenty years of online teacher communities: A systematic review of formally-organized and informally-developed professional learning groups
Annika Lantz-Andersson, Mona Lundin
Teaching and Teacher Education : An International Journal of Research and Studies, Forskningsöversiktsartikel 2018
Forskningsöversiktsartikel

Finger patterns as means to experience numbers’ part-part-whole relations - Oral Communication
Anna-Lena Ekdahl, Camilla Björklund, Ulla Runesson Kempe
In E. Bergqvist, M. Österholm, C. Granberg, & L. Sumpter (Eds.), Proceedings of the 42nd Conference of the International Group for the Psychology of Mathematics Education (Vol. 5). Umeå, Sweden: PME., Paper i proceeding 2018
Paper i proceeding

Learning and teaching of arithmetic skills in early years - Research Forum
Camilla Björklund, Angelika Kullberg, Ulla Runesson Kempe, Maria Reis, Douglas Clements et al.
In E. Bergqvist, M. Österholm, C. Granberg, & L. Sumpter (Eds.), Proceedings of the 42nd Conference of the International Group for the Psychology of Mathematics Education (Vol. 1)(pp. 125-155). Umeå, Sweden: PME., Paper i proceeding 2018
Paper i proceeding

Childhood, free time and everyday lives: comparing children’s views in Sweden and the United States
Ylva Odenbring
Early Child Development and Care, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Becoming an Ironman triathlete. Extreme exercise, gender equality and the family puzzle
Jesper Andreasson, Thomas Johansson, Tom Danielsson
Sport in Society, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2018
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Evidence-based practice and shared decision-making in the social services.
Pia Nykänen
Decisions, Assessment, Risk and Evidence in Social Work. 5th Biennial International Symposium. Templeton Hotel, Templepatrick, Northern Ireland, July 3, 2018., Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2018
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Implementation of evidence-based practice in the Swedish social services: the top-down argument
Pia Nykänen
Decisions, Assessment, Risk and Evidence in Social Work. 5th Biennial International Symposium. Templeton Hotel, Templepatrick, Northern Ireland, July 2, 2018., Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2018
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Visar 1 - 10 av 1717

Sidansvarig: IPKL webbredaktion|Sidan uppdaterades: 2012-09-04
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?