Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Institutionen för pedagogik, kommunikation och lärande

vid Utbildningsvetenskapliga fakulteten

Institutionen för pedagogik, kommunikation och lärande
Box 300
405 30 Göteborg
Leveransadress: Läroverksgatan 15, 411 20 Göteborg
Besöksadress: Läroverksgatan 15, 405 30 Göteborg

Fax: 031-786 2391

Prefekt: Cecilia Wallerstedt

Om enheten

Institutionen för pedagogik, kommunikation och lärande (IPKL) bildades 1 juli 2010 då institutionen för pedagogik och didaktik omorganiserades och delades upp i fyra nya institutioner.

I institutionens kunskapsområden ingår frågor om lärande, undervisning, kommunikation och identitet hos barn, unga och vuxna. Detta innefattar ett intresse för människors meningsskapande och kunskapsutveckling i vardagsliv såväl som i institutionella och professionella sammanhang. Vid institutionen ges utbildning bland annat inom lärarprogrammen, förskollärarprogrammet, masterprogram i lärande, kommunikation och IT samt utbildningsvetenskap, och inom fristående kurser. Dessutom bedrivs omfattande forskning inom de olika områdena.

Senaste publikationer

Early Childhood Education and care in Sweden: the context of Swedish preschool
Pia Williams, Sonja Sheridan, Susanne Garvis, Elisabeth Mellgren
International Perspectives on Early Childhood Education and Care. Early Childhood Education in the 21st Century Vol I. S. Garvis, S. Phillpson & H. Harju-Luukkainen (eds.), London, Routledge, Kapitel i bok 2018
Kapitel i bok

Conceptual change, materiality and hybrid minds
Roger Säljö
T. G. Amin & O. Levrini (Eds.), Converging perspectives on conceptual change. Mapping an emerging paradigm in the learning sciences., London, Routledge, Kapitel i bok 2018
Kapitel i bok

Yngre barn i globala kontexter. Mångfald och interkulturella möjligheter under de tidiga åren
Ann Farrell, Ingrid Pramling Samuelsson
A. Farrell & I. Pramling Samuelsson (red.), Mångfald i tidiga åldrar. Interkulturellt lärande, Lund, Studentlitteratur, Kapitel i bok 2018
Kapitel i bok

Grunden för ett livslångt lärande
Ingrid Pramling Samuelsson
Förskoletidningen, Artikel i övriga tidskrifter 2018
Artikel i övriga tidskrifter

Interkulturell förskollärarutbildning. Mångfald och inkludering i globala och lokala kontexter
Ann Farrell, Ingrid Pramling Samuelsson
A. Farrell & I. Pramling Samuelsson (red.), Mångfald i tidiga åldrar. Interkulturellt lärande, Lund, Studentlitteratur, Kapitel i bok 2018
Kapitel i bok

Barns rätt till deltagande i två kulturer. Mayaguatemalanska och skandinaviska föräldrars syn på yngre barn
Ingrid Pramling Samuelsson, Dion Sommer, Monica Berger González
A. Farrell & I. Pramling Samuelsson (red.), Mångfald i tidiga åldrar. Interkulturellt lärande, Lund, Studentlitteratur, Kapitel i bok 2018
Kapitel i bok

Mångfald och interkulturellt lärande i tidiga åldrar
Ann Farrell, Ingrid Pramling Samuelsson
Lund, Studentlitteratur, Samlingsverk 2018
Samlingsverk

Krönika. Utbildningen blev ett statuslyft
Ingrid Pramling Samuelsson
Tidningen förskolan, Artikel i övriga tidskrifter 2018
Artikel i övriga tidskrifter

Early Childhood Education Pedagogy
Susanne Garvis, Sonja Sheridan, Pia Williams
Oxford University Press: Oxford Bibliographies in Education, Forskningsöversiktsartikel 2018
Forskningsöversiktsartikel

Personer

Visar 1 - 50 av 167

Namn Titel Telefon E-post
Abou-Taouk, Hiba Universitetsadjunkt 031-786 2007 hiba.abou-taouk@ped.gu.se
Alexandersson, Mikael Professor, Forskning och undervisning om lärandets innehåll och lärande i olika lärmiljöer men också... mikael.alexandersson@gu.se
Alfredsson Wessman, Mona Universitetsadjunkt 031-786 2117 mona.alfredsson.wessman@gu.se
Algers, Anne Universitetslektor 031-786 5833 anne.algers@gu.se
Alkhede, Maria Universitetsadjunkt 031-786 6340 maria.alkhede@gu.se
Alvestad, Torgeir Universitetslektor 031-786 2224 torgeir.alvestad@ped.gu.se
Andersson, Marie Studieadministratör 031-786 4812 marie.andersson.2@gu.se
Andishmand, Catarina Universitetsadjunkt 031-786 2283 catarina.andishmand@gu.se
Armini, Ivar Universitetsadjunkt 031-786 2006 ivar.armini@gu.se
Backman, Anna Doktorand anna.backman@gu.se
Bank, Lotta Universitetsadjunkt, adjungerad lotta.bank@gu.se
Bayati, Zahra Universitetslektor 031-786 2188 zahra.bayati@gu.se
Behnke, Malin Kommunikatör 031-786 2120 malin.behnke@gu.se
Bengtsson, Ann-Marie ann-marie.bengtsson@gu.se
Bengtsson, Jenny Universitetslektor 031-786 2393 jenny.bengtsson@gu.se
Bergnell, Anneli anneli.bergnell@gu.se
Bergström, Eva Studievägledare eva.bergstrom@ped.gu.se
Bergström, Eva Studievägledare 031-786 2052 eva.bergstrom@ped.gu.se
Bergviken Rensfeldt, Annika Universitetslektor, Proprefekt 031-786 2823 annika.bergviken-rensfeldt@ped.gu.se
Bigsten, Airi Universitetslektor 031-786 2082 airi.bigsten@ped.gu.se
Bivall, Ann-Charlotte Doktorand ann-charlotte.eklund@ped.gu.se
Bivall, Anne Administrativ samordnare 031-786 2152 anne.bivall@gu.se
Björck, Cecilia Universitetslektor, Viceprefekt 031-786 2181 cecilia.bjorck@gu.se
Björklund, Camilla Professor 031-786 2182 camilla.bjorklund@ped.gu.se
Blennerhed, Carin Universitetsadjunkt 031-786 6571 carin.blennerhed@ped.gu.se
Borg, Martina Universitetsadjunkt 031-786 2441 martina.borg@gu.se
Botö, Kerstin Doktorand kerstin.boto@gu.se
Bradley, Linda Universitetslektor 031-786 4151 linda.bradley@gu.se
Brodin Olsson, Madeleine Universitetsadjunkt 031-786 3905 madeleine.brodin.olsson@gu.se
Brustad, Lina Doktorand 031-786 2318 lina.brustad@gu.se
Brännberg, Inger Universitetsadjunkt 031-786 2179 inger.brannberg@ped.gu.se
Cagner-Pettersson, Jessica Universitetsadjunkt 031-786 1141 jessica.cagner-pettersson@gu.se
Cerna, Katerina Doktorand 031-786 2484 katerina.cerna@ait.gu.se
Chapman, Adam Universitetslektor 031-786 2818 adam.chapman@gu.se
Davet, Natalie Doktorand 031-786 2318 natalie.davet@gu.se
Edenholm, Annika Universitetsadjunkt 031-786 2369 annika.edenholm@gu.se
Edstrand, Emma Doktorand emma.edstrand@gu.se
Eirefelt, Ulrika Universitetsadjunkt 031-786 2044 ulrika.eirefelt@gu.se
Ekström, Pija Universitetslektor 031-786 2073 pija.ekstrom@ped.gu.se
Eliasson, Agneta Universitetsadjunkt, adjungerad agneta.eliasson@gu.se
Engvall, Desirée Forskarutbildningssamordnare 031-786 2410 desiree.engvall@gu.se
Eriksson, Ann-Marie Universitetslektor 031-786 5710 ann-marie.eriksson@gu.se
Eriksson, Christine Doktorand christine.ericsson@gu.se
Fastén, Olof Universitetsadjunkt 031-786 2142 olof.fasten@gu.se
Fauville, Geraldine Doktorand 031-786 2760 geraldine.fauville@loven.gu.se
Fauville, Geraldine Forskare bitr 031-786 2760 geraldine.fauville@loven.gu.se
Fjeldstad, Erling Doktorand erling.fjeldstad@ped.gu.se
Foureaux, Mai Administrativ chef, inst 031-786 2423 mai.foureaux@ped.gu.se
Frey, Louise Doktorand 031-786 2007 louise.frey@gu.se
Garvis, Susanne Professor 031-786 5061 susanne.garvis@gu.se

Visar 1 - 50 av 167

Visar 1 - 10 av 1605

2018

Early Childhood Education and care in Sweden: the context of Swedish preschool
Pia Williams, Sonja Sheridan, Susanne Garvis, Elisabeth Mellgren
International Perspectives on Early Childhood Education and Care. Early Childhood Education in the 21st Century Vol I. S. Garvis, S. Phillpson & H. Harju-Luukkainen (eds.), London, Routledge, Kapitel i bok 2018
Kapitel i bok

Conceptual change, materiality and hybrid minds
Roger Säljö
T. G. Amin & O. Levrini (Eds.), Converging perspectives on conceptual change. Mapping an emerging paradigm in the learning sciences., London, Routledge, Kapitel i bok 2018
Kapitel i bok

Yngre barn i globala kontexter. Mångfald och interkulturella möjligheter under de tidiga åren
Ann Farrell, Ingrid Pramling Samuelsson
A. Farrell & I. Pramling Samuelsson (red.), Mångfald i tidiga åldrar. Interkulturellt lärande, Lund, Studentlitteratur, Kapitel i bok 2018
Kapitel i bok

Grunden för ett livslångt lärande
Ingrid Pramling Samuelsson
Förskoletidningen, Artikel i övriga tidskrifter 2018
Artikel i övriga tidskrifter

Interkulturell förskollärarutbildning. Mångfald och inkludering i globala och lokala kontexter
Ann Farrell, Ingrid Pramling Samuelsson
A. Farrell & I. Pramling Samuelsson (red.), Mångfald i tidiga åldrar. Interkulturellt lärande, Lund, Studentlitteratur, Kapitel i bok 2018
Kapitel i bok

Barns rätt till deltagande i två kulturer. Mayaguatemalanska och skandinaviska föräldrars syn på yngre barn
Ingrid Pramling Samuelsson, Dion Sommer, Monica Berger González
A. Farrell & I. Pramling Samuelsson (red.), Mångfald i tidiga åldrar. Interkulturellt lärande, Lund, Studentlitteratur, Kapitel i bok 2018
Kapitel i bok

Mångfald och interkulturellt lärande i tidiga åldrar
Ann Farrell, Ingrid Pramling Samuelsson
Lund, Studentlitteratur, Samlingsverk 2018
Samlingsverk

Krönika. Utbildningen blev ett statuslyft
Ingrid Pramling Samuelsson
Tidningen förskolan, Artikel i övriga tidskrifter 2018
Artikel i övriga tidskrifter

Early Childhood Education Pedagogy
Susanne Garvis, Sonja Sheridan, Pia Williams
Oxford University Press: Oxford Bibliographies in Education, Forskningsöversiktsartikel 2018
Forskningsöversiktsartikel

Visar 1 - 10 av 1605

Sidansvarig: IPKL webbredaktion|Sidan uppdaterades: 2012-09-04
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?