Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Institutionen för pedagogik, kommunikation och lärande

vid Utbildningsvetenskapliga fakulteten

Institutionen för pedagogik, kommunikation och lärande
Box 300
405 30 Göteborg
Leveransadress: Läroverksgatan 15, 411 20 Göteborg
Besöksadress: Läroverksgatan 15, 405 30 Göteborg

Fax: 031-786 2391

Prefekt: Cecilia Wallerstedt

Om enheten

Institutionen för pedagogik, kommunikation och lärande (IPKL) bildades 1 juli 2010 då institutionen för pedagogik och didaktik omorganiserades och delades upp i fyra nya institutioner.

I institutionens kunskapsområden ingår frågor om lärande, undervisning, kommunikation och identitet hos barn, unga och vuxna. Detta innefattar ett intresse för människors meningsskapande och kunskapsutveckling i vardagsliv såväl som i institutionella och professionella sammanhang. Vid institutionen ges utbildning bland annat inom lärarprogrammen, förskollärarprogrammet, masterprogram i lärande, kommunikation och IT samt utbildningsvetenskap, och inom fristående kurser. Dessutom bedrivs omfattande forskning inom de olika områdena.

Senaste publikationer

Curating visual experiences through mobile phones
Alexandra Weilenmann, Thomas Hillman
Linguistic and Material Intimacies of Cell Phones, Routledge, Kapitel i bok 2018
Kapitel i bok

Early Childhood Education Pedagogy
Susanne Garvis, Sonja Sheridan, Pia Williams
Oxford University Press: Oxford Bibliographies in Education, Forskningsöversiktsartikel 2018
Forskningsöversiktsartikel

Vardagslivets socialpsykologi
Thomas Johansson, Philip Lalander
STOCKHOLM, LIBER, Bok 2018
Bok

Conceptual change, materiality and hybrid minds
Roger Säljö
T. G. Amin & O. Levrini (Eds.), Converging perspectives on conceptual change. Mapping an emergent paradigm in the learning sciences., London, Routledge, Kapitel i bok 2018
Kapitel i bok

Chapter 68, Pedagogies in Early Childhood Education
Ingrid Pramling Samuelsson, Niklas Pramling
M. Fleer & B. van Oers (Eds.), International Handbook of Early Childhood Education, Volume II, Dortrecht, Springer, Kapitel i bok 2018
Kapitel i bok

Chapter 45, The Nordic Perspective on Early Childhood Education and Care
Stig Boström, Johanna Einarsdottir, Ingrid Pramling Samuelsson
M. Fleer & B. van Oers (eds.), International Handbook of Early Childhood Education, Volume I, Part III, Dordrecht, Springer, Kapitel i bok 2018
Kapitel i bok

Early Childhood Education and Care for Sustainability. Historical context and current challenges
Eva Ärlemalm-Hagsér, Ingrid Pramling Samuelsson
V. Huggins & D. Evans (Eds.), Early Childhood Education and Care for Sustainability. International Perspectives, NY, Routledge, Kapitel i bok 2018
Kapitel i bok

Part VI, Pedagogies in Early Childhood Education
Ingrid Pramling Samuelsson, Niklas Pramling
M. Fleer & B. van Oers (eds.), International Handbook of Early Childhood Education, Volume II, Dordrecht, Springer, Kapitel i bok 2018
Kapitel i bok

Personer

Visar 101 - 150 av 169

Namn Titel Telefon E-post
Memedov, Zvezdan Universitetsadjunkt 031-786 2117 zvezdan.memedov@gu.se
Meyer-Beining, Janna Doktorand 031-786 2484 janna.meyer-beining@gu.se
Molin, Anita Universitetsadjunkt, adjungerad anita.molin@gu.se
Myrendal, Jenny Universitetslektor jenny.myrendal@gu.se
Mäkitalo, Åsa Professor, Docent. Institutionaliserade former av kommunikation - dess organiserande, socialiserande... 031-786 2357 asa.makitalo@ped.gu.se
Mårdsjö Olsson, Ann-Charlotte Universitetslektor 031-786 6943 ann-charlotte.mardsjo@ped.gu.se
Mårtensson, Ylva Universitetsadjunkt, adjungerad ylwa.martensson@gu.se
Nasiopoulou, Panagiota Doktorand 031-786 2007 panagiota.nasiopoulou@gu.se
Nieminen Alvesol, Kaj Personalhandläggare 031-786 1139 kaj.alvesol@ped.gu.se
Nilsen, Malin Universitetsadjunkt 031-786 2178 malin.nilsen@gu.se
Nilsen, Malin Doktorand 031-786 2178 malin.nilsen@gu.se
Nilsson, Michael Systemadministratör 031-786 2404 michael.nilsson@ped.gu.se
Nivala, Markus Universitetslektor 031-786 4574 markus.nivala@gu.se
Nordén, Per Doktorand 031-786 3847 per.norden@gu.se
Nykänen, Pia Universitetslektor pia.nykanen@gu.se
Odenbring, Ylva Universitetslektor 031-786 2840 ylva.odenbring@gu.se
Ottosson, Lisa Universitetsadjunkt lisa.ottosson@gu.se
Palmeira, Rosa Universitetsadjunkt, adjungerad 031-786 5447 rosa.palmeira@gu.se
Papantonis Stajcic, Maria Universitetsadjunkt maria.papantonis.stajcic@gu.se
Paulsson, Helena Studieadministratör 031-786 2446 helena.paulsson@gu.se
Pedersen Bjerre, Inga Universitetsadjunkt 031-786 5452 inga.bjerre.pedersen@gu.se
Peterson, Louise Universitetslektor 031-786 2439 louise.peterson@ped.gu.se
Pihl, Agneta Doktorand agneta.pihl@gu.se
Pramling, Niklas Professor, Docent 031-786 2563 niklas.pramling@ped.gu.se
Pramling Samuelsson, Ingrid Seniorprofessor 031-786 2461 ingrid.pramling@ped.gu.se
Reis, Maria Universitetslektor 031-786 2183 maria.reis@ped.gu.se
Rietz, Elisabeth Universitetsadjunkt elisabeth.rietz@gu.se
Roos Haraldsson, Birgitta Universitetsadjunkt, Lärande, kommunikation & IT/​Nya Media, IKT- Informations-/​kommunikationsteknolo... 031-786 2364 birgitta.roos-haraldsson@ped.gu.se
Rosenqvist, Annika Universitetsadjunkt 031-786 2007 annika.rosenqvist@gu.se
Rundberg, Nathalie Ekonom 031-786 5426 nathalie.rundberg@gu.se
Ryberg, Lena Universitetsadjunkt, adjungerad 031-786 3846 lena.ryberg@gu.se
Rystedt, Hans Seniorprofessor hans.rystedt@ped.gu.se
Samara, Lena Universitetsadjunkt lena.samara@gu.se
Sernhede, Ove Professor ove.sernhede@gu.se
Sheridan, Sonja Professor emerita sonja.sheridan@ped.gu.se
Siekkinen, Frida Doktorand 031-786 2318 frida.siekkinen@gu.se
Signert, Kerstin Universitetslektor 031-786 2193 kerstin.signert@ped.gu.se
Simeonsdotter, Agneta Universitetslektor 031-786 2045 agneta.simeonsdotter@ped.gu.se
Sivenbring, Jennie Universitetslektor jennie.sivenbring@gu.se
Skantz Åberg, Ewa Universitetsadjunkt 031-786 2208 ewa.skantz.aberg@gu.se
Solli, Anne Doktorand 031-786 2458 anne.solli@gu.se
Sotevik, Lena Doktorand 031-786 2318 lena.sotevik@gu.se
Sotevik, Solveig Universitetsadjunkt, Pedagogik och verksamhetsförlagd utbildning 031-786 2750 solveig.sotevik@ped.gu.se
Stretmo, Live Universitetslektor 031-786 5456 live.stretmo@gu.se
Säljö, Roger Seniorprofessor, Pedagogisk psykologi, lärande, utveckling, kommunikation 031-786 2457 roger.saljo@ped.gu.se
Söderberg, Lisbetth Administratör 031-786 2194 lisbetth.soderberg@ped.gu.se
Söderman, Johan Universitetslektor, biträdande johan.soderman@gu.se
Söderman, Johan Universitetslektor johan.soderman@gu.se
Sönnerhed, Wei Doktorand wei.sonnerhed@ped.gu.se
Thorshag, Kristina Universitetsadjunkt 031-786 2198 kristina.thorshag@gu.se

Visar 101 - 150 av 169

Visar 1 - 10 av 1586

2018

Curating visual experiences through mobile phones
Alexandra Weilenmann, Thomas Hillman
Linguistic and Material Intimacies of Cell Phones, Routledge, Kapitel i bok 2018
Kapitel i bok

Early Childhood Education Pedagogy
Susanne Garvis, Sonja Sheridan, Pia Williams
Oxford University Press: Oxford Bibliographies in Education, Forskningsöversiktsartikel 2018
Forskningsöversiktsartikel

Vardagslivets socialpsykologi
Thomas Johansson, Philip Lalander
STOCKHOLM, LIBER, Bok 2018
Bok

Conceptual change, materiality and hybrid minds
Roger Säljö
T. G. Amin & O. Levrini (Eds.), Converging perspectives on conceptual change. Mapping an emergent paradigm in the learning sciences., London, Routledge, Kapitel i bok 2018
Kapitel i bok

Chapter 68, Pedagogies in Early Childhood Education
Ingrid Pramling Samuelsson, Niklas Pramling
M. Fleer & B. van Oers (Eds.), International Handbook of Early Childhood Education, Volume II, Dortrecht, Springer, Kapitel i bok 2018
Kapitel i bok

Chapter 45, The Nordic Perspective on Early Childhood Education and Care
Stig Boström, Johanna Einarsdottir, Ingrid Pramling Samuelsson
M. Fleer & B. van Oers (eds.), International Handbook of Early Childhood Education, Volume I, Part III, Dordrecht, Springer, Kapitel i bok 2018
Kapitel i bok

Early Childhood Education and Care for Sustainability. Historical context and current challenges
Eva Ärlemalm-Hagsér, Ingrid Pramling Samuelsson
V. Huggins & D. Evans (Eds.), Early Childhood Education and Care for Sustainability. International Perspectives, NY, Routledge, Kapitel i bok 2018
Kapitel i bok

Part VI, Pedagogies in Early Childhood Education
Ingrid Pramling Samuelsson, Niklas Pramling
M. Fleer & B. van Oers (eds.), International Handbook of Early Childhood Education, Volume II, Dordrecht, Springer, Kapitel i bok 2018
Kapitel i bok

Visar 1 - 10 av 1586

Sidansvarig: Malin Behnke|Sidan uppdaterades: 2012-09-04
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?