Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Institutionen för pedagogik, kommunikation och lärande

vid Utbildningsvetenskapliga fakulteten

Institutionen för pedagogik, kommunikation och lärande
Box 300
405 30 Göteborg
Leveransadress: Läroverksgatan 15, 411 20 Göteborg
Besöksadress: Läroverksgatan 15, 411 20 Göteborg

Fax: 031-786 2391

Prefekt: Cecilia Wallerstedt

Om enheten

Institutionen för pedagogik, kommunikation och lärande (IPKL) bildades 1 juli 2010 då institutionen för pedagogik och didaktik omorganiserades och delades upp i fyra nya institutioner.

I institutionens kunskapsområden ingår frågor om lärande, undervisning, kommunikation och identitet hos barn, unga och vuxna. Detta innefattar ett intresse för människors meningsskapande och kunskapsutveckling i vardagsliv såväl som i institutionella och professionella sammanhang. Vid institutionen ges utbildning inom förskollärarprogrammet, grundlärarprogrammet med inriktning mot arbete i fritidshem samt masterprogram i IT och lärande respektive barn- och ungdomsvetenskap. Dessutom bedrivs omfattande forskning inom de olika områdena.

Senaste publikationer

Fitness Doping. Trajectories, Gender, Bodies and Health
Jesper Andreasson, Thomas Johansson
London, Palgrave, Bok 2020
Bok

Towards a test driven early childhood education: Alternative practices to testing children
Susanne Garvis, Heidi Harju-Luukkainen, Tina Yngvesson
Compassion and Empathy in Educational Contexts, Kapitel i bok 2019
Kapitel i bok

Theorising compassion and empathy in educational contexts: What are compassion and empathy and why are they important?
Georgina Barton, Susanne Garvis
Compassion and Empathy in Educational Contexts, Palgrave, Kapitel i bok 2019
Kapitel i bok

Compassion and Empathy in Educational Contexts
Susanne Garvis, Georgina Barton
Palgrave, Samlingsverk 2019
Samlingsverk

Diagnoses and their instructional implications - Children's agency and participation in school activities.
Eva Hjörne, Roger Säljö
Emotional and Behavioural Difficulties, Special / temanummer av tidskrift 2019
Special / temanummer av tidskrift

Diagnoses and their instructional implications-children’s agency and participation in school activities
Eva Hjörne, Roger Säljö
Emotional and Behavioural Difficulties, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Encountering algebraic reasoning in contemporary classrooms: Epilogue
Roger Säljö, Cecilia Kilhamn
C. Kilhamn & R. Säljö (Eds.), Encountering algebra. A comparative study of classrooms in Finland, Norway, Sweden, and the USA, Cham, Switzerland, Springer, Kapitel i bok 2019
Kapitel i bok

Researching classrooms in search of learning: Theoretical and methodological considerations
Roger Säljö, Maria Luiza Cestari
C. Kilhamn & R. Säljö (Eds.), Encountering algebra: A comparative study of classrooms in Finland, Norway, Sweden, and the USA, Cham, Switzerlan, Springer, Kapitel i bok 2019
Kapitel i bok

Personer

Visar 101 - 150 av 157

Namn Titel Telefon E-post
Nivala, Markus Universitetslektor 031-786 4574 markus.nivala@gu.se
Nordenström, Elin Forskare, biträdande 031-786 2429 elin.nordenstrom@gu.se
Nordén, Per Universitetslektor 031-786 3847 per.norden@gu.se
Nykänen, Pia Universitetslektor 031-786 2185 pia.nykanen@gu.se
Odenbring, Ylva Universitetslektor 031-786 2840 ylva.odenbring@gu.se
Ottosson, Lisa Universitetsadjunkt lisa.ottosson@gu.se
Palmeira, Rosa Universitetsadjunkt, adjungerad 031-786 5447 rosa.palmeira@gu.se
Papantonis Stajcic, Maria Universitetsadjunkt maria.papantonis.stajcic@gu.se
Pedersen Bjerre, Inga Universitetsadjunkt 031-786 2327 inga.bjerre.pedersen@gu.se
Peterson, Louise Universitetslektor 031-786 2439 louise.peterson@ped.gu.se
Pettersson, Jonas Universitetsadjunkt, adjungerad jonas.pettersson.2@gu.se
Pihl, Agneta Doktorand agneta.pihl@gu.se
Pramling, Niklas Professor, Docent 031-786 2563 niklas.pramling@ped.gu.se
Pramling Samuelsson, Ingrid Seniorforskare 031-786 2461 ingrid.pramling@ped.gu.se
Reis, Maria Universitetslektor 031-786 2183 maria.reis@ped.gu.se
Rietz, Elisabeth Universitetsadjunkt elisabeth.rietz@gu.se
Roos Haraldsson, Birgitta Universitetsadjunkt, Lärande, kommunikation & IT/​Nya Media, IKT- Informations-/​kommunikationsteknolo... 031-786 2364 birgitta.roos-haraldsson@ped.gu.se
Roos Haraldsson, Birgitta Universitetsadjunkt, Studierektor 031-786 2364 birgitta.roos-haraldsson@ped.gu.se
Rundberg, Nathalie Ekonom 031-786 5426 nathalie.rundberg@gu.se
Rystedt, Hans Seniorforskare hans.rystedt@ped.gu.se
Samara, Lena Universitetsadjunkt lena.samara@gu.se
Sernhede, Ove Seniorforskare ove.sernhede@gu.se
Sheridan, Sonja Professor emerita sonja.sheridan@ped.gu.se
Siekkinen, Frida Doktorand 031-786 2318 frida.siekkinen@gu.se
Simeonsdotter, Agneta Universitetslektor 031-786 2045 agneta.simeonsdotter@ped.gu.se
Sivenbring, Jennie Universitetslektor 031-786 2283 jennie.sivenbring@gu.se
Skantz Åberg, Ewa Universitetslektor 031-786 2208 ewa.skantz.aberg@gu.se
Solli, Anne Forskare, biträdande 031-786 2458 anne.solli@gu.se
Sotevik, Lena Doktorand 031-786 2318 lena.sotevik@gu.se
Sotevik, Solveig Universitetsadjunkt, Pedagogik och verksamhetsförlagd utbildning 031-786 2750 solveig.sotevik@ped.gu.se
Sotevik, Solveig Universitetsadjunkt, Studierektor 031-786 2750 solveig.sotevik@ped.gu.se
Stavholm, Emelie Doktorand
Stretmo, Live Universitetslektor 031-786 2424 live.stretmo@gu.se
Stretmo, Live Universitetslektor, Studierektor 031-786 2424 live.stretmo@gu.se
Säljö, Roger Seniorforskare, Viceprefekt 031-786 2457 roger.saljo@ped.gu.se
Söderberg, Lisbetth Administratör 031-786 2194 lisbetth.soderberg@ped.gu.se
Söderman, Alexandra Universitetsadjunkt 031-786 1040 alexandra.soderman@gu.se
Söderman, Johan Professor 031-786 2081 johan.soderman@gu.se
Sönnerhed, Wei Doktorand wei.sonnerhed@ped.gu.se
Thorshag, Kristina Universitetsadjunkt 031-786 2198 kristina.thorshag@gu.se
Thörnblad, Johan Studieadministratör 031-786 5082 johan.thornblad@gu.se
Torell, Viveka Universitetslektor 031-786 2477 viveka.torell@gu.se
Vento, Anna Universitetsadjunkt 031-786 2256 anna.vento@gu.se
Vigmo, Sylvi Universitetslektor, Viceprefekt 031-786 2478 sylvi.vigmo@ped.gu.se
Wahlström Smith, Åsa Universitetsadjunkt 031-786 2877 asa.smith@ped.gu.se
Wallerstedt, Cecilia Universitetslektor, Prefekt 031-786 3272 cecilia.wallerstedt@gu.se
Wank, Lotta Doktorand 031-786 3846 lotta.wank@gu.se
Wendt, Lena Studievägledare 031-786 2167 lena.wendt@ped.gu.se
Wester, Karin Studievägledare 031-786 2052 stvl.forskollararprogrammet@ped.gu.se
Wickström, Mikaela Personaladministratör 031-786 1139 mikaela.wickstrom@ait.gu.se

Visar 101 - 150 av 157

Visar 1 - 10 av 2002

2020

Fitness Doping. Trajectories, Gender, Bodies and Health
Jesper Andreasson, Thomas Johansson
London, Palgrave, Bok 2020
Bok

2019

Towards a test driven early childhood education: Alternative practices to testing children
Susanne Garvis, Heidi Harju-Luukkainen, Tina Yngvesson
Compassion and Empathy in Educational Contexts, Kapitel i bok 2019
Kapitel i bok

Theorising compassion and empathy in educational contexts: What are compassion and empathy and why are they important?
Georgina Barton, Susanne Garvis
Compassion and Empathy in Educational Contexts, Palgrave, Kapitel i bok 2019
Kapitel i bok

Compassion and Empathy in Educational Contexts
Susanne Garvis, Georgina Barton
Palgrave, Samlingsverk 2019
Samlingsverk

Diagnoses and their instructional implications - Children's agency and participation in school activities.
Eva Hjörne, Roger Säljö
Emotional and Behavioural Difficulties, Special / temanummer av tidskrift 2019
Special / temanummer av tidskrift

Diagnoses and their instructional implications-children’s agency and participation in school activities
Eva Hjörne, Roger Säljö
Emotional and Behavioural Difficulties, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2019
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Encountering algebraic reasoning in contemporary classrooms: Epilogue
Roger Säljö, Cecilia Kilhamn
C. Kilhamn & R. Säljö (Eds.), Encountering algebra. A comparative study of classrooms in Finland, Norway, Sweden, and the USA, Cham, Switzerland, Springer, Kapitel i bok 2019
Kapitel i bok

Researching classrooms in search of learning: Theoretical and methodological considerations
Roger Säljö, Maria Luiza Cestari
C. Kilhamn & R. Säljö (Eds.), Encountering algebra: A comparative study of classrooms in Finland, Norway, Sweden, and the USA, Cham, Switzerlan, Springer, Kapitel i bok 2019
Kapitel i bok

Visar 1 - 10 av 2002

Sidansvarig: IPKL webbredaktion|Sidan uppdaterades: 2012-09-04
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?