Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Institutionen för pedagogik, kommunikation och lärande

vid Utbildningsvetenskapliga fakulteten

Institutionen för pedagogik, kommunikation och lärande
Box 300
405 30 Göteborg
Leveransadress: Läroverksgatan 11, 411 20 Göteborg
Besöksadress: Läroverksgatan 15, 411 20 Göteborg

Fax: 031-786 2391

Prefekt: Cecilia Wallerstedt

Om enheten

Institutionen för pedagogik, kommunikation och lärande (IPKL) bildades 1 juli 2010 då institutionen för pedagogik och didaktik omorganiserades och delades upp i fyra nya institutioner.

I institutionens kunskapsområden ingår frågor om lärande, undervisning, kommunikation och identitet hos barn, unga och vuxna. Detta innefattar ett intresse för människors meningsskapande och kunskapsutveckling i vardagsliv såväl som i institutionella och professionella sammanhang. Vid institutionen ges utbildning inom förskollärarprogrammet, grundlärarprogrammet med inriktning mot arbete i fritidshem samt masterprogram i IT och lärande respektive barn- och ungdomsvetenskap. Dessutom bedrivs omfattande forskning inom de olika områdena.

Visar 101 - 150 av 151

Namn Titel Telefon E-post
Osborne, Tanya Doktorand tanya.osborne@gu.se
Ottosson, Lisa Universitetsadjunkt 031-786 2027 lisa.ottosson@gu.se
Papantonis Stajcic, Maria Universitetsadjunkt maria.papantonis.stajcic@gu.se
Pedersen Bjerre, Inga Universitetsadjunkt 031-786 2327 inga.bjerre.pedersen@gu.se
Peterson, Louise Universitetslektor 031-786 2439 louise.peterson@ped.gu.se
Pettersson, Jonas Universitetsadjunkt, adjungerad jonas.pettersson.2@gu.se
Pihl, Agneta Doktorand agneta.pihl@gu.se
Pramling, Niklas Professor, Docent 031-786 2563 niklas.pramling@ped.gu.se
Pramling Samuelsson, Ingrid Seniorforskare 031-786 2461 ingrid.pramling@ped.gu.se
Reis, Maria Universitetslektor 031-786 2183 maria.reis@ped.gu.se
Rietz, Elisabeth Universitetsadjunkt elisabeth.rietz@gu.se
Ringhage, Linda Utbildningshandläggare 031-786 5426 linda.ringhage@gu.se
Roos Haraldsson, Birgitta Universitetsadjunkt, Lärande, kommunikation & IT/​Nya Media, IKT- Informations-/​kommunikationsteknolo... 031-786 2364 birgitta.roos-haraldsson@ped.gu.se
Roos Haraldsson, Birgitta Universitetsadjunkt, Studierektor 031-786 2364 birgitta.roos-haraldsson@ped.gu.se
Rundberg, Nathalie Ekonom, föräldraledig 031-786 5426 nathalie.rundberg@gu.se
Seredko, Alena Doktorand alena.seredko@gu.se
Sernhede, Ove Seniorforskare ove.sernhede@gu.se
Sheridan, Sonja Professor emerita sonja.sheridan@ped.gu.se
Siekkinen, Frida Doktorand 031-786 2318 frida.siekkinen@gu.se
Sivenbring, Jennie Universitetslektor 031-786 2283 jennie.sivenbring@gu.se
Skantz Åberg, Ewa Universitetslektor 031-786 2407 ewa.skantz.aberg@gu.se
Solli, Anne Universitetslektor 031-786 2458 anne.solli@gu.se
Sotevik, Lena Doktorand 031-786 2318 lena.sotevik@gu.se
Sotevik, Solveig Universitetsadjunkt, Pedagogik och verksamhetsförlagd utbildning 031-786 2750 solveig.sotevik@ped.gu.se
Sotevik, Solveig Universitetsadjunkt, Studierektor 031-786 2750 solveig.sotevik@ped.gu.se
Stavholm, Emelie Doktorand
Stretmo, Live Universitetslektor 031-786 2424 live.stretmo@gu.se
Stretmo, Live Universitetslektor, Studierektor 031-786 2424 live.stretmo@gu.se
Säljö, Roger Seniorforskare, Viceprefekt 031-786 2457 roger.saljo@ped.gu.se
Söderberg, Lisbetth Administratör 031-786 2194 lisbetth.soderberg@ped.gu.se
Söderman, Alexandra Universitetsadjunkt 031-786 1040 alexandra.soderman@gu.se
Söderman, Johan Professor 031-786 2081 johan.soderman@gu.se
Sönnerhed, Wei Doktorand wei.sonnerhed@ped.gu.se
Thorshag, Kristina Universitetsadjunkt 031-786 2198 kristina.thorshag@gu.se
Thörnblad, Johan Studieadministratör 031-786 5082 johan.thornblad@gu.se
Torell, Viveka Universitetslektor 031-786 2477 viveka.torell@gu.se
Vento, Anna Universitetsadjunkt 031-786 2256 anna.vento@gu.se
Vigmo, Sylvi Universitetslektor 031-786 2478 sylvi.vigmo@ped.gu.se
Wahlström Smith, Åsa Universitetsadjunkt 031-786 2877 asa.smith@ped.gu.se
Wallerstedt, Cecilia Universitetslektor, Prefekt 031-786 3272 cecilia.wallerstedt@gu.se
Wank, Lotta Doktorand 031-786 3846 lotta.wank@gu.se
Wendt, Lena Studievägledare 031-786 2167 lena.wendt@ped.gu.se
Wester, Karin Studievägledare 031-786 2052 stvl.forskollararprogrammet@ped.gu.se
Wickström, Mikaela Personaladministratör 031-786 1139 mikaela.wickstrom@ait.gu.se
Wikner Andersson, Jeanette Universitetsadjunkt 031-786 2293 jeanette.wikner.andersson@gu.se
Williams, Pia Professor, Docent. 031-786 2246 pia.williams@ped.gu.se
Åberg, Mikaela Universitetslektor 031-786 2097 mikaela.aberg@ped.gu.se
Ågren, Ylva Universitetslektor 031-786 5459 ylva.agren@gu.se
Åkerblom, Annika Universitetslektor 031-786 5443 annika.akerblom@gu.se
Önnebro, Caroline Doktorand caroline.onnebro@gu.se

Visar 101 - 150 av 151

Visar 1 - 10 av 2114

2020

Intercultural Literacy Dialogue: International Assessment Moderation in Early Childhood Teacher Education
Gwen Gilmore, Valerie Margarin, Elisabeth Mellgren
Intercultural Education, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Nurses' work practices in design: managing the complexity of pain
Katerina Cerna, Alexandra Weilenmann, Jonas Ivarsson, Hans Rysedt, A. S. Islind et al.
Journal of Workplace Learning, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Shared Book Reading in Preschool Supports Bilingual Children's Second-Language Learning: A Cluster-Randomized Trial
V. Grover, V. Rydland, Jan-Eric Gustafsson, C. E. Snow
Child Development, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Vilka utmaningar innebär digitalisering och datafiering för rektor?
Annika Bergviken Rensfeldt
I: Blossing, U. (red.). (2:a uppl). Rektor i fokus. Kunskap, värden och verktyg, Lund, Studentlitteratur, Kapitel i bok 2020
Kapitel i bok

The Literacy Environment of Preschool Classrooms in Three Nordic Countries: Challenges in a Multilingual and Digital Society
H Hofslundsengen, M Magnusson, A-K Svensson, S Jusslin, Elisabeth Mellgren et al.
Early Child Development and Care, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Vetenskapsteori. Grunder och tillämpning.
Jesper Andreasson, Thomas Johansson
Lund, Studentlitteratur, Bok 2020
Bok

Tidens socialpsykologi
Thomas Johansson
Lund, Studentlitteratur, Bok 2020
Bok

Visar 1 - 10 av 2114

Sidansvarig: IPKL webbredaktion|Sidan uppdaterades: 2019-10-10
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?