Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Institutionen för pedagogik, kommunikation och lärande

vid Utbildningsvetenskapliga fakulteten

Institutionen för pedagogik, kommunikation och lärande
Box 300
405 30 Göteborg
Leveransadress: Läroverksgatan 15, 411 20 Göteborg
Besöksadress: Läroverksgatan 15, 405 30 Göteborg

Fax: 031-786 2391

Prefekt: Cecilia Wallerstedt

Om enheten

Institutionen för pedagogik, kommunikation och lärande (IPKL) bildades 1 juli 2010 då institutionen för pedagogik och didaktik omorganiserades och delades upp i fyra nya institutioner.

I institutionens kunskapsområden ingår frågor om lärande, undervisning, kommunikation och identitet hos barn, unga och vuxna. Detta innefattar ett intresse för människors meningsskapande och kunskapsutveckling i vardagsliv såväl som i institutionella och professionella sammanhang. Vid institutionen ges utbildning bland annat inom lärarprogrammen, förskollärarprogrammet, masterprogram i lärande, kommunikation och IT samt utbildningsvetenskap, och inom fristående kurser. Dessutom bedrivs omfattande forskning inom de olika områdena.

Senaste publikationer

Conceptual change, materiality and hybrid minds
Roger Säljö
T. G. Amin & O. Levrini (Eds.), Converging perspectives on conceptual change. Mapping an emergent paradigm in the learning sciences., London, Routledge, Kapitel i bok 2018
Kapitel i bok

Chapter 68, Pedagogies in Early Childhood Education
Ingrid Pramling Samuelsson, Niklas Pramling
M. Fleer & B. van Oers (Eds.), International Handbook of Early Childhood Education, Volume II, Dortrecht, Springer, Kapitel i bok 2018
Kapitel i bok

Chapter 45, The Nordic Perspective on Early Childhood Education and Care
Stig Boström, Johanna Einarsdottir, Ingrid Pramling Samuelsson
M. Fleer & B. van Oers (eds.), International Handbook of Early Childhood Education, Volume I, Part III, Dordrecht, Springer, Kapitel i bok 2018
Kapitel i bok

Early Childhood Education and Care for Sustainability. Historical context and current challenges
Eva Ärlemalm-Hagsér, Ingrid Pramling Samuelsson
V. Huggins & D. Evans (Eds.), Early Childhood Education and Care for Sustainability. International Perspectives, NY, Routledge, Kapitel i bok 2018
Kapitel i bok

Part VI, Pedagogies in Early Childhood Education
Ingrid Pramling Samuelsson, Niklas Pramling
M. Fleer & B. van Oers (eds.), International Handbook of Early Childhood Education, Volume II, Dordrecht, Springer, Kapitel i bok 2018
Kapitel i bok

Part III, Contemporary Research and Evidence – Early Childhood Education Globally: Nordic Region
Stig Broström, Johanna Einarsdottir, Ingrid Pramling Samuelsson
M. Fleer & B. van Oers (eds.), International Handbook of Early Childhood Education, Volume I, Dordrecht, Springer, Kapitel i bok 2018
Kapitel i bok

Skolan, juridiken och brottsoffret: professionellas berättelser om arbetet med utsatta elever
Ylva Odenbring, Thomas Johansson, Johannes Lunneblad
Barn- och ungdomsvetenskap. Grundläggande perspektiv., Stockholm, Liber, Kapitel i bok 2018
Kapitel i bok

Personer

Visar 1 - 50 av 171

Namn Titel Telefon E-post
Abou-Taouk, Hiba Universitetsadjunkt 031-786 2007 hiba.abou-taouk@ped.gu.se
Alexandersson, Mikael Professor, Forskning och undervisning om lärandets innehåll och lärande i olika lärmiljöer men också... mikael.alexandersson@gu.se
Alfredsson Wessman, Mona Universitetsadjunkt 031-786 2117 mona.alfredsson.wessman@gu.se
Algers, Anne Universitetslektor 031-786 5833 anne.algers@gu.se
Alkhede, Maria Universitetsadjunkt 031-786 6340 maria.alkhede@gu.se
Alvestad, Torgeir Universitetslektor 031-786 2224 torgeir.alvestad@ped.gu.se
Andersson, Malin Universitetsadjunkt, adjungerad malin.andersson.3@gu.se
Andersson, Marie Studieadministratör 031-786 4812 marie.andersson.2@gu.se
Andishmand, Catarina Universitetsadjunkt 031-786 2283 catarina.andishmand@gu.se
Armini, Ivar Universitetsadjunkt 031-786 2006 ivar.armini@gu.se
Asplund Carlsson, Maj Universitetslektor, Utbildningsvetenskap, Litteraturvetenskap 031-786 2007 maj.asplund.carlsson@gu.se
Backman, Anna Universitetsadjunkt, adjungerad 031-786 3846 anna.backman@ped.gu.se
Bank, Lotta Universitetsadjunkt, adjungerad lotta.bank@gu.se
Bayati, Zahra Universitetslektor 031-786 2188 zahra.bayati@gu.se
Behnke, Malin Kommunikatör 031-786 2120 malin.behnke@gu.se
Bengtsson, Ann-Marie ann-marie.bengtsson@gu.se
Bengtsson, Jenny Universitetslektor 031-786 2393 jenny.bengtsson@gu.se
Bergnell, Anneli anneli.bergnell@gu.se
Bergström, Eva Studievägledare eva.bergstrom@ped.gu.se
Bergström, Eva Studievägledare 031-786 2052 eva.bergstrom@ped.gu.se
Bergviken Rensfeldt, Annika Universitetslektor, Proprefekt 031-786 2823 annika.bergviken-rensfeldt@ped.gu.se
Bigsten, Airi Universitetslektor 031-786 2082 airi.bigsten@ped.gu.se
Bivall, Ann-Charlotte Doktorand ann-charlotte.eklund@ped.gu.se
Bivall, Anne Administrativ samordnare 031-786 2152 anne.bivall@gu.se
Björck, Cecilia Universitetslektor, Viceprefekt 031-786 2181 cecilia.bjorck@gu.se
Björklund, Camilla Professor 031-786 2182 camilla.bjorklund@ped.gu.se
Blennerhed, Carin Universitetsadjunkt 031-786 6571 carin.blennerhed@ped.gu.se
Borg, Martina Universitetsadjunkt 031-786 2441 martina.borg@gu.se
Botö, Kerstin Universitetsadjunkt, adjungerad 031-786 3846 kerstin.boto@ped.gu.se
Bradley, Linda Universitetslektor 031-786 4151 linda.bradley@gu.se
Brodin Olsson, Madeleine Universitetsadjunkt 031-786 3905 madeleine.brodin.olsson@gu.se
Brustad, Lina Doktorand 031-786 2318 lina.brustad@gu.se
Brännberg, Inger Universitetsadjunkt 031-786 2179 inger.brannberg@ped.gu.se
Cagner-Pettersson, Jessica Universitetsadjunkt 031-786 1141 jessica.cagner-pettersson@gu.se
Cerna, Katerina Doktorand 031-786 2484 katerina.cerna@ait.gu.se
Chapman, Adam Universitetslektor 031-786 2818 adam.chapman@gu.se
Dudas, Madeleine Universitetsadjunkt, adjungerad 031-786 1141 madeleine.dudas@gu.se
Edenholm, Annika Universitetsadjunkt 031-786 2369 annika.edenholm@gu.se
Edstrand, Emma Doktorand emma.edstrand@gu.se
Eirefelt, Ulrika Universitetsadjunkt 031-786 2044 ulrika.eirefelt@gu.se
Ekström, Pija Universitetslektor 031-786 2073 pija.ekstrom@ped.gu.se
Eliasson, Agneta Universitetsadjunkt, adjungerad agneta.eliasson@gu.se
Engvall, Desirée Forskarutbildningssamordnare 031-786 2410 desiree.engvall@gu.se
Eriksson, Ann-Marie Universitetslektor 031-786 5710 ann-marie.eriksson@gu.se
Eriksson, Christine Doktorand christine.ericsson@gu.se
Fastén, Olof Universitetsadjunkt 031-786 2142 olof.fasten@gu.se
Fauville, Geraldine Doktorand 031-786 2760 geraldine.fauville@loven.gu.se
Fauville, Geraldine Forskare bitr geraldine.fauville@loven.gu.se
Fjeldstad, Erling Doktorand erling.fjeldstad@ped.gu.se
Foureaux, Mai Administrativ chef, inst 031-786 2423 mai.foureaux@ped.gu.se

Visar 1 - 50 av 171

Visar 81 - 90 av 1526

2017

Största utmaningen nu är konkret handling
Robin Andersson, Christer Mattsson
Dagens Samhälle, Artikel i dagstidning 2017
Artikel i dagstidning

Understanding Educational Practices of Diverse Groups of Learners in Different Practice Landscapes.
Ingrid Henning Loeb
ECER/EERA conference 2017 in Copenhagen, Denmark, August 22-25, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2017
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Development of practicum pedagogy to enhance VET teacher learning
Ingrid Henning Loeb, Viveca Lindberg
ECER/EERA conference 2017 in Copenhagen, Denmark, August 22-25, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2017
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Workplace Learning in Higher Education: Two Examples from a Swedish Context.
Jan Gustafsson, Per-Olof Thång
In Bowen, T. & Drysdale, M. T. B. (Eds.), Work-integrated Learning in the 21st Century: Global Perspectives on the Future, (35-49) (International Perspectives on Education and Society, V32), Bingley, UK: Emerald Publishing Limited., Bingley, UK, Emerald Publishing Limited, Kapitel i bok 2017
Kapitel i bok

Listening to the Voices of Education Professionals Involved in Implementing an Oral Language and Early Literacy Program in the Classroom
Susanne Garvis, Maria Lennox, Marleen Westerveld
Australian Journal of Teacher Education, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Book reading and dual language narrative elaboration in preschool
Anne Kultti
Narratives in early childhood education: Communication, sense making and lived experience, London, Routledge, Kapitel i bok 2017
Kapitel i bok

Ljud som fysikaliskt fenomen med de yngsta
Jonna Larsson
I I. Pramling Samuelsson & A. Jonsson (Red). Förskolans yngsta barn ­ perspektiv på omsorg, lärande och lek., Stockholm, Liber, Kapitel i bok 2017
Kapitel i bok

Picking Up Speed: Re-Thinking Visual Art Education as Assemblages
Annika Hellman, U. Lind
Studies in Art Education, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2017
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 81 - 90 av 1526

Sidansvarig: Malin Behnke|Sidan uppdaterades: 2012-09-04
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?