Till startsida
Webbkarta
Till innehåll Läs mer om hur kakor används på gu.se

Institutionen för pedagogik, kommunikation och lärande

vid Utbildningsvetenskapliga fakulteten

Institutionen för pedagogik, kommunikation och lärande
Box 300
405 30 Göteborg
Leveransadress: Läroverksgatan 11, 411 20 Göteborg
Besöksadress: Läroverksgatan 15, 411 20 Göteborg

Fax: 031-786 2391

Prefekt: Cecilia Wallerstedt

Om enheten

Institutionen för pedagogik, kommunikation och lärande (IPKL) bildades 1 juli 2010 då institutionen för pedagogik och didaktik omorganiserades och delades upp i fyra nya institutioner.

I institutionens kunskapsområden ingår frågor om lärande, undervisning, kommunikation och identitet hos barn, unga och vuxna. Detta innefattar ett intresse för människors meningsskapande och kunskapsutveckling i vardagsliv såväl som i institutionella och professionella sammanhang. Vid institutionen ges utbildning inom förskollärarprogrammet, grundlärarprogrammet med inriktning mot arbete i fritidshem samt masterprogram i IT och lärande respektive barn- och ungdomsvetenskap. Dessutom bedrivs omfattande forskning inom de olika områdena.

Visar 1 - 50 av 151

Namn Titel Telefon E-post
Green, Jenny Doktorand
Nilfyr, Katarina Doktorand
Classon, Petra Doktorand
Henriksson, Jenny Doktorand
Stavholm, Emelie Doktorand
Chapman, Adam Universitetslektor 031-786 2818 adam.chapman@gu.se
Pihl, Agneta Doktorand agneta.pihl@gu.se
Bigsten, Airi Universitetslektor 031-786 2082 airi.bigsten@ped.gu.se
Seredko, Alena Doktorand alena.seredko@gu.se
Söderman, Alexandra Universitetsadjunkt 031-786 1040 alexandra.soderman@gu.se
Kedhammar, Anders Doktorand anders.kedhammar@gu.se
Hellman, Anette Universitetslektor 031-786 2173 anette.hellman@ped.gu.se
Österberg, Anita Universitetsadjunkt, Förskollärarexamen och Filosofie Master i pedagogik med inriktning i aktionsfor... 031-786 5452 anita.osterberg@gu.se
Lindgren, Ann-Charlotte Universitetsadjunkt 031-786 2186 ann-charlotte.lindgren@ped.gu.se
Mårdsjö Olsson, Ann-Charlotte Universitetslektor, Studierektor 031-786 6943 ann-charlotte.mardsjo@ped.gu.se
Bengtsson, Ann-Marie Administratör 031-786 2413 ann-marie.bengtsson@gu.se
Eriksson, Ann-Marie Universitetslektor 031-786 5710 ann-marie.eriksson@gu.se
Vento, Anna Universitetsadjunkt 031-786 2256 anna.vento@gu.se
Algers, Anne Universitetslektor 031-786 5833 anne.algers@gu.se
Bivall, Anne Administrativ samordnare 031-786 2152 anne.bivall@gu.se
Kultti, Anne Universitetslektor 031-786 2374 anne.kultti@ped.gu.se
Solli, Anne Universitetslektor 031-786 2458 anne.solli@gu.se
Åkerblom, Annika Universitetslektor 031-786 5443 annika.akerblom@gu.se
Bergviken Rensfeldt, Annika Universitetslektor, Proprefekt 031-786 2823 annika.bergviken-rensfeldt@ped.gu.se
Edenholm, Annika Universitetsadjunkt 031-786 2369 annika.edenholm@gu.se
Edenholm, Annika Universitetsadjunkt, Studierektor 031-786 2369 annika.edenholm@gu.se
Lantz-Andersson, Annika Professor 031-786 2275 annika.lantz-andersson@ped.gu.se
Mäkitalo, Åsa Professor 031-786 2357 asa.makitalo@ped.gu.se
Wahlström Smith, Åsa Universitetsadjunkt 031-786 2877 asa.smith@ped.gu.se
Roos Haraldsson, Birgitta Universitetsadjunkt, Lärande, kommunikation & IT/​Nya Media, IKT- Informations-/​kommunikationsteknolo... 031-786 2364 birgitta.roos-haraldsson@ped.gu.se
Roos Haraldsson, Birgitta Universitetsadjunkt, Studierektor 031-786 2364 birgitta.roos-haraldsson@ped.gu.se
Haglund, Björn Universitetslektor bjorn.haglund@ped.gu.se
Björklund, Camilla Professor 031-786 2182 camilla.bjorklund@ped.gu.se
Blennerhed, Carin Universitetsadjunkt 031-786 6571 carin.blennerhed@ped.gu.se
Gustafsson, Carina Universitetsadjunkt carina.gustafsson.2@gu.se
Önnebro, Caroline Doktorand caroline.onnebro@gu.se
Andishmand, Catarina Universitetslektor 031-786 2154 catarina.andishmand@gu.se
Lindqvist, Cathrine Administrativ samordnare 031-786 2758 cathrine.lindqvist@gu.se
Björck, Cecilia Universitetslektor, Viceprefekt 031-786 2181 cecilia.bjorck@gu.se
Wallerstedt, Cecilia Universitetslektor, Prefekt 031-786 3272 cecilia.wallerstedt@gu.se
Lorentzon, Christer Ekonom 031-786 4406 christer.lorentzon@gu.se
Mattsson, Jan Christer Universitetslektor 031-786 2938 christer.mattsson@gu.se
Eidevald, Christian Universitetslektor, adjungerad christian.eidevald@gu.se
Eriksson, Christine Doktorand christine.ericsson@gu.se
Karlsson, Daniela Doktorand daniela.karlsson@gu.se
Engvall, Desirée Forskarutbildningssamordnare 031-786 2410 desiree.engvall@gu.se
Nordenström, Elin Forskare, biträdande 031-786 2429 elin.nordenstrom@gu.se
Rietz, Elisabeth Universitetsadjunkt elisabeth.rietz@gu.se
Fjeldstad, Erling Doktorand erling.fjeldstad@ped.gu.se
Skantz Åberg, Ewa Universitetslektor 031-786 2407 ewa.skantz.aberg@gu.se

Visar 1 - 50 av 151

Visar 1 - 10 av 2131

2020

The boy in a dress: A spectre for our times
Emily Gray, Eva Reimers, Jenny Bengtsson
Sexualities, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Preschoolers’ reasoning about numbers in picture books
Camilla Björklund, Hanna Palmér
Mathematical Thinking and Learning, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

School data markets under formation: How platform infrastructure policies regulate public education and teachers’ work
Annika Bergviken Rensfeldt, Catarina Player-Koro
Paper for Network 21. Politics of Education and Education Policy Studies at the NERA 2020 congress in Turku, Finland on 4-6 March 2020, Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet) 2020
Konferensbidrag (offentliggjort, men ej förlagsutgivet)

Ways of using fingers in preschoolers’ numerical reasoning
Camilla Björklund, Maria Reis
M. Carlsen, I. Erfjord & P.S. Hundeland (Eds.), Mathematics Education in the Early Years. Results from the POEM4 Conference, 2018, Springer, Kapitel i bok 2020
Kapitel i bok

Framing mathematics teaching with narratives – the ambiguity of Goldilocks
Hanna Palmér, Camilla Björklund
M. Carlsen, I. Erfjord & P.S. Hundeland (Eds.), Mathematics Education in the Early Years. Results from the POEM4 Conference, 2018, Springer, Kapitel i bok 2020
Kapitel i bok

Conceptual change in the development of visual expertise
Erno Lehtinen, Andreas Gegenfurtner, Laura Helle, Roger Säljö
International Journal of Educational Research, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Politiker och Migrationsverket: Hur tar ni ansvar?
Martin Harling, Marcus Herz, Eva Reimers, Tinna Harling, Live Stretmo et al.
Dagens Samhälle, Artikel i dagstidning 2020
Artikel i dagstidning

Playful space invaders: skateboarding intersections and global flows
Annika Hellman, Ylva Odenbring
World Leisure Journal, Artikel i vetenskaplig tidskrift 2020
Artikel i vetenskaplig tidskrift

Visar 1 - 10 av 2131

Sidansvarig: IPKL webbredaktion|Sidan uppdaterades: 2019-10-10
Dela:

På Göteborgs universitet använder vi kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt för dig. Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.  Vad är kakor?